raskrikavanje
PROJEKAT PORTALA KRIK
  analize
  o nama
raskrikavanje
PROJEKAT PORTALA KRIK
Medij:    Tanjug
  Dezinformacija
Nije dokazano da je bolje preležati koronu, nego primiti vakcinu
15.01.2021.

U medijima se sredinom meseca pojavila vest da je studija Instituta za javno zdravlje Engleske pokazala da je „bolje preležati koronu nego primiti vakcinu”. Reč je o dezinformaciji koja je zasnovana na pogrešnoj interpretaciji izjave autorke studije. Naučnici su naime ispitivali trajanje imuniteta nakon preležanog kovida 19, ne i efikasnost vakcine. Autorka istraživanja je poređenja radi izjavila da prirodno stečen imunitet ima efikasnost približnu Fajzerovoj vakcini, a veću od Oksfordove. To međutim ne znači da je prirodno stečen imunitet na virus koronu bolji od onog koji pruža vakcina.

  Manipulisanje činjenicama
Paraliza dece koja su preležala kovid retka, suprotno pisanjima tabloida
22.12.2020.

„ISTRAŽIVANJE IZ ENGLESKE LEDI KRV U ŽILAMA: Korona može da prouzrokuje paralizu kod dece”, pišu Srbija danas i portal Espreso. Pozivaju se na nedavno istraživanje Univerziteta u Mančesteru, čiji su rezultati pokazali da je paraliza uzrokovana kovidom 19 moguća kod dece, ali da se javlja u retkim slučajevima. Ovu činjenicu, međutim, portali su prećutali.

  Dezinformacija
Gradilište Islamskog centra nisu zaposeli naoružani muškarci
16.12.2020.

Vest od jutros koju je objavilo više medija o tome da je gradilište Islamskog centra u Novom Pazaru zauzelo dvadesetak naoružanih muškaraca, ranije danas demantovalo je Ministarstvo unutrašnjih poslova. U međuvremenu se oglasilo i Osnovno tužilaštvo u Novom Pazaru rekavši da nije bilo nikakvih prekršaja pri okupljanju građana.

  Manipulisanje činjenicama
Mediji promovišu firmu koja „jedina“ proizvodi sredstvo protiv korone
15.03.2020.

„Jedino sredstvo koje je prema smernicama Evropske agencije za kontrolu i preventivu bolesti 100 % učinkovito i deluje protiv virusa korone (...) jeste razblaženi rastvor natrijum-hipohlorida, a jedino postrojenje u jugoistočnoj Evropi koji se bavi proizvodnjom tog rastvora jeste firma Sigma u Crvenki“, piše Tanjug a prenosi RTV. Međutim, niti je natrijum-hipohlorit (koje ovi mediji pogrešno zovu „hlorid“) jedina supstanca koju ova institucija preporučuje, niti je ova firma jedina u Srbiji koja je proizvodi.

  Lažna vest
Domaći mediji prenose opasne savete nepostojećeg lekara o koronavirusu
11.03.2020.

Navodne savete „mikrobiologa iz Vuhana“ o novom koronavirusu objavilo je nekoliko domaćih medija - portal nova.rs, Tanjug, Al Džazira, Večernje novosti... Reč je o objavi koja po društvenim mrežama i forumu Krstarica kruži već mesec dana, a u svetu još odranije, i čiji je autor nepoznat. Neke od informacija u toj objavi mogu da budu i potencijalno opasne - poput onih da ako vam curi nos i boli vas grlo, nije reč o simptomima novog koronavirusa. Novinarka portala nova.rs Ana Vušović Marković tvrdi za Raskrikavanje da je taj spisak saveta dobila od srpskog lekara kojeg nije htela da imenuje. Tekst je u međuvremenu sa tog portala obrisan bez obrazloženja.

prethodni članci  
  naredni članci
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK
  Makenzijeva 46, 11000 Beograd
  011 244 19 66
  info@raskrikavanje.rs