Pojedini tabloidni portali su u utorak objavili tekstove u čijem fokusu je fotografija ministra spoljnih poslova Bosne i Hercegovine Elmedina Konakovića, koji se moli u džamiji s podignutim prstom prema nebu. On je tada, po rečima tabloida, „pokazao simbol Islamske države neskrivajući svoju ideologiju i svoje želje da od BiH napravi ISIS”. Međutim, podizanje kažiprsta kod pripadnika islama simbolizuje „jednoću Boga” i predstavlja deo molitve. Predsednik Vrhovnog sabora Islamske zajednice Srbije, Muhamed Hamdi Jusufspahić za Raskrikavanje kaže da taj znak nikako ne može biti tumačen kao ekstremistički. Medijska hajka na bosanskohercegovačkog ministra usledila je nakon što je dan ranije potpredsedniku Vlade Srbije, Aleksandru Vulinu, onemogućeno da doleti u Prebilovce, gde se obeležava 83. godišnjica od zločina nad srpskim stanovništvom u Drugom svetskom ratu.
Portal Večernjih novosti je kasno sinoć objavio tekst od svega 36 reči i dve fotografije, koji su ubrzo preneli i Alo i Informer, potpisavši ga kao svoj. U ovom vrlo kratkom tekstu tvrdi se da su stranke umešane u proteste protiv litijuma isključivo zbog „političke borbe protiv Vučića”. To dokazuju fotografijom sa Instagram profila stranke Zajedno gde se vidi da ova stranka sponzoriše objavu u vezi sa protestima. Međutim, Instagram sponzorstva nisu dokaz sponzorisanja protesta, to je uobičajena praksa u digitalnom marketingu koja se koristi za povećanje vidljivosti objava. Stranka Zajedno se i pre ovih protesta oglašavala i aktivno angažovala protiv iskopavanja litijuma u Srbiji.
Portal Informer je dva dana zaredom objavio tekstove koji govore o hvalospevima sa hrvatske televizije RTL o iskopavanju litijuma u Srbiji. Ti hvalospevi međutim postoje samo u manipulativno isečenim video-snimcima koji su prvi put objavljeni na prorežimskom X profilu „Detektor laži”. U oba snimka isečena je svaka reč sa hrvatske televizije koja govori o negativnim stranama iskopavanja litijuma.
Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je rezoluciju o Srebrenici, sa 84 glasa „za”, 19 „protiv”, dok se 68 država uzdržalo od glasanja. Ova tema dugo je bila prisutna u javnosti, prvenstveno zbog odlaganja glasanja o Rezoluciji. Vlast je ovu temu iskoristila za kampanju da sve one koji podržavaju rezoluciju proglasi kao izdajnike, ali i forsirajući narativ da će se njenim usvajanjem srpski narod proglasiti genocidnim. Predsednik Vučić je pre puta u Njujork prisustvovao i molitvi u Hramu Svetog Save, označivši put u Sjedinjene Američke Države kao izazovan. Mediji su u kampanju uključili i Rusku pravoslavnu crkvu, tvrdeći da je patrijarh Moskovski i sve Rusije Kiril naložio molitvu za bratski srpski narod u svim ruskim crkvama na svetu. Međutim, iz PR službe Ruske pravoslavne crkve za Raskrikavanje su izjavili da za takvo naređenje ne znaju.
Više provladnih medija je „ekskluzivno“ objavilo da najnoviji izveštaj OEBS-ove Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) pokazuje da su izbori u Srbiji bili regularni, te da je „stavljena tačka na malverzacije opozicije“, koja je ukazivala na neregularnosti nedavno održanih parlamentarnih izbora. Isto tumačenje ima i vlast kao i premijerka Ana Brnabić. Uprkos ovakvim tvrdnjama provladinih medija, OEBS-ova posmatračka misija je u izveštaju konstatovala da je na parlamentarnim izborima u Srbiji itekako bilo neregularnosti - uočili su kupovinu glasova, fotografisanje izbornih listića, nelegalne uticaje na birače. Kažu i da je kampanjom dominirao Aleksandar Vučić koji nije bio kandidat ni za jednu funkciju.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |