Prorežimski tabloidi poput Informera, Alo-a i Srpskog telegrafa su oduševljeno dočekali rezultate popisa u Crnoj Gori, jer se ispostavilo da je od 2011. porastao broj građana koji se izjašnjavaju kao Srbi. Taj broj je veći za oko 4 procentna poena u odnosu na ukupnu populaciju (udeo Srba se povećao sa oko 29 odsto na oko 33 odsto), ali su oni manipulativno iskoristili drugu računicu kako bi povećanje delovalo veće. Navodi se da je broj Srba porastao za 15 posto i sugeriše u duhu velikosrpskih pretenzija da se „Crna Gora vraća korenima”, čime se praktično negira njen suverenitet.
U pojačanim naporima da odbrane vlast od protesta protiv iskopavanja litijuma, čini se da novinari tabloida češće nego inače prate gostovanja aktivista, novinara i stručnjaka na televizijama N1 i Nova S, čije reči potom izvrću ne bi li dokazali da protesti nemaju veze s ekologijom već sa rušenjem predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Poslednjih nedelja smo više puta zabeležili slučajeve u kojima su izjave sagovornika ovih televizija prenete na portalima tabloida, ali tako da su izvučene iz konteksta, bez delova u kojima se kritikuje vlast, ili im se imputira nešto što nisu rekli. Jučerašnji dan bio je posebno plodan za ovakve manipulacije – zabeležili smo ih čak tri, nakon tri TV gostovanja.
Portal Informer je u jučerašnjem tekstu ponovo koristio novi montirani isečak iz emisije televizije N1 da bi dokazao „navodni očaj” u kojem se našla „tajkunska N1”, nakon gostovanja programskog direktora Demostata Zorana Panovića. U snimku su isečene sve Panovićeve reči koje su kritikovale aktuelnu vlast, dok je njegovo mišljenje da „vlast ima jako dobre pozicije u svetu, i na Istoku i na Zapadu”, Informer interpretirao kao tvrdnju da „Vučić ima dobre pozicije u svetu, Rusija je uz njega”. Čitav tekst, kao i manipulativni snimak, potekli su sa X profila „Detektor laži”, koji svakodnevno objavljuje sadržaje koji glorifikuju vlast i targetiraju opoziciju, a koje tabloidi često koriste kao izvor za kreiranje vesti.
U roku od samo 16 minuta, portali Alo, Novosti i Informer objavili su gotovo identične tekstove koje potpisuju kao svoje. U njima se nalazi isečak od 38 sekundi iz emisije „Dan uživo” sa televizije N1, gde je gostovao stručnjak za politički marketing Igor Avžner, kritički analizirajući dijalog predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa građanima u Malom Zvorniku. Tabloidi tvrde da su Avžner i voditeljka N1 saglasni da „nijedan političar u regionu ne uživa toliku podršku naroda kao Aleksandar Vučić”. Izostavili su međutim sve kritičke komentare koje je Avžner izneo tokom gostovanja. Između ostalog, on misli da Vučićev nastup u Malom Zvorniku ukazuje na to da mu je rejting u slobodnom padu i da je taj nastup političko vaganje. Takođe, Avžner je rekao da bi sličan pristup mogao da zamisli i kod predsednika Republike Srpske, Milorada Dodika, što je rečenica koja je takođe izostavljena u manipulativnom video-snimku prorežimskih tabloida.
U današnjem štampanom izdanju tabloida Informer objavljen je demanti kompanije Rio Tinto, koja odbacuje optužbe da ne vodi računa o svojim bušotinama i sada već zagađuje okolinu u Srbiji. Konkretne optužbe iznela je Marijana Petković iz udruženja „Ne damo Jadar” u viralnom video-snimku, u kojem prikazuje istražnu bušotinu u dolini Jadra koja je okružena područjem na kojem vegetacija ne raste. Informer, u ilustraciji svog teksta, prilaže fotografiju koju je dostavio Rio Tinto, navodno iz aprila 2024. godine, na kojoj su „usevi neometano rasli i bili u dobrom stanju”. Međutim, pored te fotografije, priložena je i jedna snimljena iz ptičje perspektive, koja prikazuje iskopinu okruženu nepreglednim zelenim horizontom. Autorstvo ove fotografije nije navedeno, niti je objašnjeno šta ona predstavlja, a na nju se Informer u tekstu ne poziva. U takvom kontekstu, fotografija deluje prilično manipulativno, s obzirom na to da je na njoj zapravo lokacija probnog rudnika grafita „Vittangi Graphite Project”, koji pripada kompaniji Talga.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |