Uoči velikog protesta nezadovoljnih građana koji je najavljen za 13. april, prorežimski tabloidi predvođeni Informerom su pustili priču o tome da će pojedini predstavnici vlasti - Aleksandar Vulin, Goran Vesić i tridesetak poslanika - stupiti u štrajk glađu od petka „zbog nasilja koje nad Srbijom sprovode Đilas, Obradović i Jeremić“. U međuvremenu su, međutim, svi odustali od ove ideje „nakon konsultacija sa predsednikom“. Novinarka Tamara Skrozza navodi da je štrajk glađu zapravo bio „koska“ koju su vlast i mediji bacili pred javnost kako bi se ona bavila nametnutim temama.
Bez obzira što video snimci sa subotnjih protesta dokazuju drugačije, današnja štampa nastavlja sa tvrdnjama da je u subotu na protestima „1 od 5 miliona“ pretučen jedan čovek. Tako Kurir tvrdi da su šezdesetogodišnjaku Ljubiši Gojkoviću konstatovane lakše telesne povrede nakon što su ga demonstranti pretukli u subotu na protestima u Beogradu. On to i sam tvrdi, najavljujući i krivične prijave. Iz Hitne pomoći, međutim, navode da nemaju podatke da je neko potražio medicinsku pomoć nakon tog događaja.
Kurir je na jučerašnjoj naslovnoj stranici preneo vest da je na Kosovu ponovo otkrivena nelegalna trgovina organima te da se sumnja da su Albanci, nakon nekadašnjeg slučaja „žuta kuća“, opet trgovali organima Srba. Dva dana nakon hapšenja kosovska policija takve navode demantuje.
Prema oceni Grupe država protiv korupcije (GRECO), Srbija je ostvarila izvestan napredak u sprečavanju korupcije među tužiocima, sudijama i poslanicima, ali i dalje nije u potpunosti primenila nijednu od trinaest preporuka koje je ovo telo Saveta Evrope donelo još 2015. godine. O tome da već četvrtu godinu Srbija ne uspeva da implementira nijednu preporuku, nije bilo reči u tekstu Alo-a koji je entuzijastično naslovljen sa „GREKO zaključio da je Srbija na dobrom putu: Što pre doneti izmene Ustava“.
Nakon izjave predsednika Aleksandra Vučića od pre četiri dana da su Albanci „digli poternice za još deset najsposobnijih momaka sa severa Kosova i Metohije“ gotovo svi beogradski tabloidi pišu da se na Kosovu u akciji policije „Čelični prsten“ sprema hapšenje čuvara severa Kosova. U Kosovskoj policiji za Raskrikavanje ovo demantuju, a portal Kossev piše da u praksi rada Kosovske policije “Čelični prsten” postoji već oko deset godina kao uobičajeni operativni plan kontrole vozila i putnika neposredno nakon izvršenja krivičnog dela.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |