„Evo ko uređuje dnevne novine po Srbiji”, napisao je sinoć list Alo na svom portalu, tvrdeći da Dragan Đilas stoji iza današnjih tekstova u Blicu i Danasu u kojima se navodi da bi vraćanje vojnog roka bilo izuzetno skupo. Ironija je, međutim, što je gotovo identičan tekst skoro istovremeno objavio i portal Informera. Ko stoji iza njihovog teksta i kako je uopšte moguće da gotovo identične konstrukcije objave dva različita medija, iz Alo-a i Informera ne odgovaraju.
Iako politička pozadina ubistva premijera Zorana Đinđića ni posle 15 godina nije rasvetljena, Srpski telegraf „ekskluzivno” objavljuje da je Đinđić zapravo ubijen zbog svoje strategije za Kosovo. U tvrdnjama se pozivaju na Đinđićeve beleške iz 2002. godine za koje navode da su „skrivane 16 godina”. Međutim, nije reč ni o kakvom tajnom niti ekskluzivnom dokumentu – iz Arhiva Srbije za Raskrikavanje potvrđuju da je on „odavno poznat javnosti” i da je deo kataloga koji je pratio veliku izložbu zaostavštine Zorana Đinđića 2009. godine. Ovaj dokument, o kome su mediji pisali u više navrata tokom godina, može se naći i na internetu.
Kraj prethodne sedmice obeležile su ponovne spekulacije medija da se na severu Kosova spremaju nemiri. U dizanju panike prednjačili su tabloidi tvrdeći da će Albanci tokom vikenda napasti Srbe i zauzeti sever Kosova, a njihove navode preneo je čak i pokrajinski javni servis RTV. Alo je otišao tako daleko tvrdeći da će tokom vikenda početi rat. Iako se njihove najave ni ovog puta nisu obistinile, tabloidi i danas nastavljaju sa dramatičnim najavama haosa na Kosovu.
Incident koji se u sredu dogodio u Šapcu, neposredno pre tribine opozicionih lidera, bio je povod prorežimskim tabloidima za tvrdnje da su „batinaši tukli narod" i „pesničili žene i starce". Za te optužbe, međutim, nema čvrstih dokaza - sa dostupnih snimaka se ne vidi šta se tačno dogodilo i ko koga napada, a policija i dalje proverava navode žene koja tvrdi da ju je neko iz pratnje Boška Obradovića udario pesnicom. I dok je tabloidi jednostavno potpisuju kao „Šapčanku", propuštaju da spomenu da se radi o potpredsednici lokalnog odbora SNS-a iz Vladimiraca, kao i činjenicu da su u stvaranju tenzija učestvovali i okupljeni simpatizeri vladajuće stranke.
Od kada je na naslovnoj strani prorežimskog tabloida Informer Vučić osvanuo sa omčom oko vrata prošle su na desetine sličnih naslovnica o njegovoj navodnoj ugroženosti. Raskrikavanje je više puta pisalo o tome da su ovakvi tekstovi uglavnom neutemeljeni i puni dezinformacija, ali i o tome da državne institucije nikada nisu reagovale što zbog eventualne ugroženosti što zbog podizanja panike. Ovih dana za Alo i Srpski telegraf Vučićev život je opet u rukama „zle opozicije i ekstremista koji žele da sruše vlast dok se Vučić bori za Srbiju.“
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |