raskrikavanje
PROJEKAT PORTALA KRIK
  analize
  o nama
raskrikavanje
PROJEKAT PORTALA KRIK
Medij:    Informer
  Lažna vest
Urednik Srpskog telegrafa priznao da ne zna da li je na snimku novinar KRIK-a, a napisali da jeste
23.07.2019.

Prorežimski tabloid Srpski telegraf objavio je fotografije i snimke na kojima se, kako tvrde, vidi „novinar KRIK-a“ kako uhodi ženu i bebu Predraga Malog, brata ministra finansija. Njihov tekst „Udarili na bebu i decu da bi rušili Vučića“ došao je kao reakcija na KRIK-ovo otkriće da je kompanija Milenijum tim, koja sklapa milionske poslove sa državom, ustupila Predragu Malom audi i stan. Međutim, ne samo da snimci sami po sebi ne dokazuju ništa, jer se na njima jedino vidi čovek koji ulazi u haustor zgrade i izlazi odatle, već na njima uopšte i nije novinar KRIK-a. Iako ga u tekstu upravo tako potpisuju, urednik ovog prorežimskog tabloida Milan Lađević je, gostujući u jutarnjem programu TV Pink, i sam priznao da zapravo ne znaju ko je taj čovek.

  Manipulisanje činjenicama
Histerija tabloida: „Makronović“ kao mesija, rešiće nam Kosovo
17.07.2019.

„Makrone, Srbine“, naslov je Informerovog teksta o poseti francuskog predsednika Emanuela Makrona tokom koje je bilo reči i o Kosovu. Dok Informer govori da je Makron „oduvao Šiptare“ rekavši da podržava „kompromisno rešenje za Kosovo“, Srpski telegraf nas ubeđuje da je Makron“ iza „zatvorenih vrata“ izneo Vučiću konkretan plan kojim će „rešiti sudbinu pokrajine“. U opštem oduševljenju posetom, Kurir ga čak naziva „Makronović“. Ipak, iako je francuski predsednik u obraćanju javnosti insistirao na tome da Beograd i Priština moraju da dođu do kompromisa, priznao je da nema odgovor na pitanje šta taj kompromis podrazumeva. Činjenicu da je Makron o Kosovu i Srbiji govorio kao o zasebnim državama i susedima, tabloidi ne spominju.

  Lažna vest
Ne, grčko ostrvo vam ne nudi 500 evra mesečno da se preselite
05.07.2019.

Mnogim čitaocima u Evropi je verovatno primamljivo zazvučala vest iz tabloida da vlasti malog grčkog ostrva Antikitera nude 500 evra mesečno, besplatan smeštaj i hranu porodicama sa decom koje odluče da se tamo presele. Verovatno je zvučala i uverljivo, s obzirom da je preneta i „izjava“ predsednika gradskog veća ovog ostrva, njegovo tačno ime i prezime i fotografija. Međutim, u pitanju je lažna vest što za Raskrikavanje potvrđuju vlasti ovog grčkog ostrva i navode da zbog nje imaju mnogo problema.

  Manipulisanje činjenicama
Forin polisi o Srbiji kao zamorčetu Kine, Informer kaže - ekonomski partner
27.06.2019.

„Ameri u panici - Kinezi preko Srbije špijuniraju Zapad“, piše Informer u broju od srede prenoseći analizu magazina Forin polisi, tvrdeći da je Zapad u panici od nas i Kineza čija kompanija Huavei instalira kamere po ulicama Srbije. Informer je, međutim, iz analize Forin polisija potpuno izostavio kritičke delove teksta o tome da autoritarna vlast u Srbiji ovaj sistem nadzora i softvera za prepoznavanje lica može da zloupotrebi za žestoko kršenje privatnosti i pritisak na političke neistomišljenike.

  Lažna vest
Ni raskrinkana lažna vest ne sprečava tabloide da je objave
06.06.2019.

Brojni svetski mediji objavili su u utorak da je jedna 17-godišnja devojka iz Holandije koja je bila seksualno zlostavljana u detinjstvu i imala problema sa anoreksijom i depresijom, zbog prevelike patnje okončala svoj život eutanazijom koju su joj odobrile holandske vlasti. Iako je juče tokom dana na društvenim mrežama i u kredibilnim medijima ta vest raskrinkana kao laž, Informer ju je danas svejedno objavio pod naslovom „Tinejdžerki dozvolili da se ubije“.

prethodni članci  
  naredni članci
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK
  Makenzijeva 46, 11000 Beograd
  011 244 19 66
  info@raskrikavanje.rs