Klimatski naučnik iz Velike Britanije Bil Mek Gvajer ovih dana je na meti tviteraša širom sveta jer je napisao da je velika smrtonosna pandemija jedini način da se brzo prepolovi emisija štetnih gasova. Njegovu izjavu mnogi su protumačili kao poziv na masovnu depopulaciju i „odstrel” čovečanstva, među njima i portali u Srbiji poput Nulte tačke ili Srbin Info. Reč je o sajtovima koji tradicionalno negiraju klimatske promene sugerišući, bez jednog jedinog dokaza, da se iza priče o njima krije zavera moćnika da se desetkuje stanovništvo planete.
Video-snimak nekoliko mladih, koji drže isečene delove balkanskih zemalja spojenih tako da čine Veliku Albaniju, privukao je veliku pažnju u domaćoj javnosti. U pozadini snimka se vidi natpis „Harvard” na zidu, što je tabloide navelo na zaključak da se radi o albanskoj propagandi na prestižnom američkom univerzitetu Harvard. Na Tviteru su otišli korak dalje, tvrdeći da je jedan od učesnika tog performansa direktor kampanje Kreni-promeni, Savo Manojlović, za koga tvrde da je bivši član Demokratske stranke. Međutim, ispostavilo se da je ovaj nastup održan pre više od sedam godina u školi „Harvard” u Podujevu na Kosovu, a ne na univerzitetu Harvard u SAD-u. Manojlović za Raskrikavanje potvrđuje da to nije on, kao i da nikada nije bio član nijedne stranke.
Ubedljivo glavni favorit ovogodišnje Evrovizije prema kladionicama i mnogim specijalizovanim portalima koji prate ovo takmičenje bila je Hrvarska, odnosno njen predstavnik Bejbi Lazanja. Komšije su osvojile najveći broj poena publike, ali uz poene žirija, Hrvatskoj je na kraju pripalo drugo mesto u tesnoj završnici u kojoj je konačnu pobedu odneo Nemo iz Švajcarske. Takmičenje je praćeno uživo na ulicama Zagreba, a društvenim mrežama se proširio snimak oduševljenja publike prilikom dodele maksimalnih 12 poena Hrvatskoj od strane srpskog žirija. Tonom tog snimka je manipulisano i dodati su navijački povici „Srbija, Srbija”, što je prvo deljeno društvenim mrežama kao šala, a zatim su izmontirani video preuzeli i pojedini portali i predstavili kao stvarnu vest.
Situacija u medijima u Srbiji je u poslednjih deset godina sve gora, sudeći prema izveštajima međunarodne organizacije Reporteri bez granica. I najnovija rang lista Indeks slobode medija za 2023. godinu pokazuje da je Srbija zauzela 98. mesto među 180 zemalja sveta, što je pad od sedam mesta u odnosu na 2022. godinu, a čak 44 mesta u odnosu na 2013. Neki od razloga za to su, kako navode Reporteri, pojačan uticaj Kremlja i ruske propagande u medijima, kao i polarizacija političke i medijske klime.
Vrh države poslednjih dana u diplomatskoj ofanzivi pokušava da spreči da Skupština Ujedinjenih nacija usvoji Rezoluciju o Srebrenici kojom bi se osudilo negiranje genocida iz 1995. godine, a 11. jul bi bio proglašen za Međunarodni dan sećanja. U toj ofanzivi, Aleksandru Vučiću pomažu i prorežimski mediji koji se upinju da ubede javnost, uprkos međunarodnim sudskim presudama, da genocida nije bilo, a Informer na današnjoj naslovnoj čak piše da je Vučić sprečio usvajanje ove rezolucije. To ipak nije istina - glasanje je samo odloženo jer je tekst rezolucije poslat na doradu.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 raskrikavanje@krik.rs |