Više stotina građana i deo predstavnika opozicije se sinoć okupilo kod Starog savskog mosta u znak protesta protiv najave beogradskih vlasti da će ukloniti ovaj, 82 godine star most, a na njegovom mestu izgraditi nov. Deo provladinih medija tvrdi da je protest propao jer je na njemu bila svega „šačica građana”. Najdalje je otišao tabloid Alo koji je „propale proteste” ilustrovao fotografijom mosta iz ptičije perspektive, na kojoj se vidi svega 20-ak ljudi. Arhiv javnih skupova, međutim, procenjuje da je na sinoćnjem protestu za odbranu mosta bilo nešto više od hiljadu građana. Osim toga, aktivisti i dalje ne odustaju od svojih zahteva, te je deo njih proveo i noć u blizini mosta, a najavili su i dežurstva kako bi sprečili mašine da započnu proces uklanjanja mosta.
Srbija nije postigla napredak u odnosu na preporuke Evropske komisije iz prošle godine u oblasti slobode izražavanja, zaključuje se u izveštaju EK o Srbiji. Evropska komisija navodi da je potrebno da Srbija ojača bezbednost novinara, a pre svega traži da se visoki funkcioneri uzdrže od etiketiranja ili verbalnih napada na novinare. U izveštaju konstatuju i da SLAPP tužbe sve više ometaju rad istraživačkih novinara u Srbiji.
Zamislite da odete u banku i podignete kredit kako biste vratili dugove za struju i grejanje, a onda okruženju ispričate da je banka u stvari odlučila da investira u vas jer vas je prepoznala kao klijenta od poverenja, tako da čitavu tu stvar zapravo prikažete kao svoj uspeh. Otprilike tako bi se moglo opisati izveštavanje prorežimskih medija o tome da je državni Telekom emitovanjem obveznica prikupio od investitora 900 miliona dolara. To zapravo znači da se zadužio da bi od tih para između ostalog refinansirao postojeće dugove, ali to tabloidi ne spominju, već navode da su „investitori Telekomu nudili milijarde” i da je ovo veliki uspeh državne kompanije.
Mladen Petković, bivši direktor državnih fabrika oružja Krušik i Zastava oružje, navodno je uhapšen 19. septembra u Kirgistanu, prema informacijama portala Radar. Vest je bila skrivana od javnosti mesec dana, a još uvek se ne znaju nikakvi zvanični detalji – najpre zašto je uhapšen zajedno sa još jednim profesorom Beogradskog univerziteta. Nakon što je Radar objavio detalje o Petkovićevoj povezanosti sa SNS-om i njegovoj ulozi kao funkcionera u opštini Zemun i srpskim fabrikama oružja, portal Republika je Petkovića označio kao „Đilasovog čoveka” u pokušaju da ga distancira od SNS-a. Ni u jednom delu teksta Republike, dugogodišnji saradnik vlasti, Mladen Petković nije povezan sa vladajućom partijom, niti sa predsednikom Aleksandrom Vučićem.
Mnogi mediji pompezno su preneli ovih dana tvrdnju da je čak 50 odsto mladića u Srbiji aseksualno. Iako je u nekim tekstovima tvrdnja predstavljena kao rezultat „najnovijeg istraživanja”, ona nije naučno potkrepljena, već proističe iz paušalno date izjave psihologa Željka Mašovića, inače čestog gosta televizija u Srbiji. Sam Mašović je za Raskrikavanje priznao da iza ove njegove tvrdnje ne stoji nikakvo istraživanje, a svoju argumentaciju zasniva samo na rečenicama poput: „Možeš da uđeš u bilo koju srednju školu i vidiš”. Grupa „Izađi” koja se bavi radom sa LGBTK+ mladima, naglašava da u Srbiji nikada nije sprovedeno masovno istraživanje na ovu temu i da je po svoj prilici u našoj zemlji manje od jednog procenta ljudi aseksualno.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 raskrikavanje@krik.rs |