Nakon što je prošle nedelje policajac u Francuskoj usmrtio mladića od 17 godina, počeli su nasilni protesti u više gradova praćeni sukobom policije i demonstranata. Na društvenim mrežama su počeli da kruže brojni video zapisi o trenutnim incidnetima u Francuskoj, a među njima se nalaze i oni koji nisu povezani sa aktuelnim protestima. Jedan od takvih videa je kaskaderska scena iz akcionog filma „Paklene ulice“.
Četiri fotografije pape Franje, na kojima je ogrnut LGBTQ zastavom, nekoliko meseci unazad kruže društvenim mrežama poput Tvitera i Fejsbuka i to na više jezika, a ovih dana su se pojavile i na jednoj domaćoj Vajber grupi koja okuplja borce protiv tzv. novog svetskog poretka. Ipak, kako su već utvrdili neki fektčekeri u svetu, ove fotografije sadrže nelogičnosti koje ukazuju da su veštački generisane.
Jedan ekspert Ujedinjenih nacija objavio je izveštaj u kome argumentovano navodi da su ljudi različitih seksualnih orijentacija često diskriminisani i isključeni iz religijskih zajednica. Eksplicitno kaže i da se sloboda veroispovesti ne kosi s pravom na jednakost, već naprotiv - da su ta dva kompatibilna i da spiritualnost i vera moraju biti dostupni svima. Očekivano, i ovaj izveštaj je dočekan tendenciozno u delu javnosti - „rasadnik“ dezinformacija na Fejsbuku, Saša Borojević, objavio je da UN planira da potkopa pravo na slobodno ispovedanje veroispovesti, što je apsolutno suprotno zaključcima izveštaja.
Parlament je od juče na meti dela javnosti zbog dva sporna poteza: iz transkripata skupštinskog zasedanja volšebno je „nestala“ teška optužba koju je poslanik SNS Nebojša Bakarec izrekao na račun opozicionog poslanika, a onda je Skupština odlučila da ubuduće novinarima steno-beleške dostavlja tek sutradan, suprotno višegodišnjoj ustaljenoj praksi. Suočeni sa odijumom javnosti, iz Skupštine su današnje transkripte ipak dostavili novinarima koji prate zasedanja, ali nakon ovih incidenata, kako kaže za Raskrikavanje reporterka Bete Mirjana Nikolić, oni počinju da sumnjaju u njihovu verodostojnost: „To nije bilo ni za vreme Slobodana Miloševića“.
Da li vam je poznata fotografija iz 19. veka na kojoj je navodno Nikolas Kejdž, ili fotografija „hipstera“ iz četrdesetih godina, ili možda umetnička slika devojke iz 19. veka koja u svojim rukama navodno nosi mobilni telefon? Ove i slične fotografije koje se već godinama unazad mogu naći na internetu podgrevaju teorije o putovanju kroz vreme. Ovih dana ih je uz haštag „mistery“ podelio i jedan nalog na domaćem TikToku, a video je dosad pogledalo gotovo 100.000 ljudi. Ipak, nema reči ni o kakvoj misteriji.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 raskrikavanje@krik.rs |