Privredni sud u Cirihu nedavno je odbacio tužbu državnog Telekoma Srbija protiv Junajted grupe, jer je ocenio da je Telekom probio zakonski rok za pokretanje spora. Prorežimski mediji su, u bizarnoj distorziji realnosti, verbalnim akrobacijama to nekako uspeli da predstave kao pobedu Telekoma. Iz ove državne kompanije u odgovorima za Raskrikavanje između ostalog kažu da nisu zakasnili i da će se žaliti.
„Kijevom od danas zvanično vlada uzurpator”, poruka je ruskih i proruskih medija širom Evrope i u Srbiji - portal RT Balkan dovodi u pitanje legitimitet Vladimira Zelenskog kao predsednika jer mu je mandat istekao 21. maja, a novi izbori nisu održani. U pokušaju da dokažu da je Zelenski oteo vlast, citiraju i odredbe ustava koje, međutim, ne dokazuju ništa, pritom prećutkujući ključnu stvar: da je u Ukrajini od početka rata na snazi vanredno stanje tokom koga zakon zabranjuje sprovođenje bilo kakvih izbora, pa i predsedničkih.
Tabloidi već godinama jednostrano i bez navođenja pravih dokaza označavaju sve one koji se ne slažu sa trenutnom državnom politikom kao strane plaćenike, izdajnike ili neprijatelje Srbije. U današnjem tekstu Srpskog telegrafa, prema rečima anonimnog izvora, ali i predsednika Srbije „dokazano” je baš to, da se svim zapadnim silama SNS želi skloniti sa vlasti, a da onda Srbiji slede teški dani ukoliko se to dogodi.
Klimatski naučnik iz Velike Britanije Bil Mek Gvajer ovih dana je na meti tviteraša širom sveta jer je napisao da je velika smrtonosna pandemija jedini način da se brzo prepolovi emisija štetnih gasova. Njegovu izjavu mnogi su protumačili kao poziv na masovnu depopulaciju i „odstrel” čovečanstva, među njima i portali u Srbiji poput Nulte tačke ili Srbin Info. Reč je o sajtovima koji tradicionalno negiraju klimatske promene sugerišući, bez jednog jedinog dokaza, da se iza priče o njima krije zavera moćnika da se desetkuje stanovništvo planete.
Video-snimak nekoliko mladih, koji drže isečene delove balkanskih zemalja spojenih tako da čine Veliku Albaniju, privukao je veliku pažnju u domaćoj javnosti. U pozadini snimka se vidi natpis „Harvard” na zidu, što je tabloide navelo na zaključak da se radi o albanskoj propagandi na prestižnom američkom univerzitetu Harvard. Na Tviteru su otišli korak dalje, tvrdeći da je jedan od učesnika tog performansa direktor kampanje Kreni-promeni, Savo Manojlović, za koga tvrde da je bivši član Demokratske stranke. Međutim, ispostavilo se da je ovaj nastup održan pre više od sedam godina u školi „Harvard” u Podujevu na Kosovu, a ne na univerzitetu Harvard u SAD-u. Manojlović za Raskrikavanje potvrđuje da to nije on, kao i da nikada nije bio član nijedne stranke.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 raskrikavanje@krik.rs |