Glavna vest u Srbiji juče bila je da je britanski list Fajnenšl Tajms (FT) objavio kako „Srbija munjevito ide napred“. Dugi, pohvalni tekst srpskoj ekonomiji i ministru finansija Siniši Malom preneo je najpre Tanjug, a potom i drugi mediji. Međutim, tekst iz koga smo mogli da saznamo da je Srbija jedna od „evropskih ekonomskih zvezda“, nije objavio FT već magazin koji objavljuje ista firma (FT Group). I još važnije: pomenuti izveštaj o Srbiji je zapravo plaćeni sadržaj - platili su ga Ministarstvo finansija, Privredna komora i nekoliko lokalnih samouprava.
Dok se u najnovijem broju Informera na naslovnoj strani tvrdi da je koronavirus izašao iz laboratorije, unutar novina drugačija situacija. Pitaju se novinari Informera da li je to tačno i pozivaju na izjave „izraelskog špijuna Denija Šoama“ koji je rekao da postoji verovatnoća da je u pitanju biološko oružje koje je pravila Kina, a koje je slučajno procurilo. Ove tvrdnje su brojni istraživački novinari specijalizovani za proveru činjenica već opovrgli. Virus lažnih vesti u vezi sa dešavanjima u Kini ubrzano se širi, pa su brojni regionalni mediji pisali i da su Kinezi izgradili bolnicu za samo dva dana.
Još od 2017. godine ministar Milan Krkobabić s vremena na vreme najavljuje da će država podeliti po 50 hektara zemlje onima koji žele da se vrate na selo i bave se poljoprivredom, ali se ništa od toga i dalje nije ostvarilo. I ovih dana je to ponovio gostujući na TV Prva, ali o konkretnim rokovima ni sada nije bilo reči. Ipak, njegove maglovite najave našle su se u Informeru kao ekskluzivna vest da je stvar gotova - da država poklanja zemlju i da svi zainteresovani mogu da se jave na „javni poziv“. Nikakvog javnog poziva, međutim, nema, i sve je još uvek na dugom štapu.
Deset dana tokom kojih je trajala potraga za 12-godišnjom Monikom Karimanović tabloidi su bez zadrške objavljivali svaki detalj iz istrage, nagađali šta se dogodilo sa devojčicom i delili stare intervjue sa već osuđivanim silovateljem za kog se sumnjalo da je oteo Moniku. Politika i Srpski telegraf su na prvim izdanjima današnjih naslovnica objavili i lažne vesti i nagađanja. Naime, Politika je najpre tvrdila da je otmičar uhapšen, a Srpski telegraf je reč „silovana“ zamenio rečju „zlostavljana“.
Sa zluradošću su pojedini domaći tabloidi i političari iz vladajuće stranke dočekali vest da je uredniku KRIK-a, Stevanu Dojčinoviću, zabranjen ulaz u Ujedinjene Arapske Emirate. Iako razlozi za deportaciju i dalje nisu poznati, Informer netačno tvrdi da su ga „vlasti UAE označile kao čoveka opasnog po nacionalnu bezbednost“, a Alo navodi da je reč o kontroverznom novinaru koga „očito mnoge zemlje ne žele na svojoj teritoriji“. Konspirativnom tonu čitave stvari doprineo je i poslanik SNS-a Vladimir Đukanović koji je Informeru izjavio da ne bi bilo loše utvrditi „da li je Dojčinović novinar ili agent koji radi za određene interesne grupe“.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |