Video snimak u kojem ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) privodi čoveka čije je lice zamagljeno ovih dana je u prorežimskim medijima prikazan kao navodno hapšenje komandanta NATO-a, Rodžera Klotiea u Ukrajini. Portal nacionalne televizije Happy neupitno tvrdi da je američki komandant „došao u Ukrajinu da ubija”, te da je uhapšen. Ipak, na snimku koji su objavili nije Rodžer Klotie.
Bez obzira što su u nekoliko navrata mediji u Srbiji pisali o prevarama i lažnim reklamama „proizvoda” koji u kratkom roku pomažu u lečenju bolesti poput dijabetesa, ovakve reklame i dalje „iskaču” čitaocima na portalima u Srbiji. Tako smo na sajtu tabloida Alo pronašli reklamu u kojoj „endokrinolog Dragan Jovanović” i jedan zadovoljni korisnik, svedoče o čudotvornim kapima koje leče dijabetes. Reč je o lažnoj stranici koja po dizajnu podseća na fejsbuk stranicu, dok su lekar i zadovoljni korisnik koji svedoče o preparatu koji leči dijabetes zapravo izmišljeni.
Na jednom video snimku koji kruži antivakserskim Vajber grupama, lekar pacijentu izvlači pijavicu iz nosa. U opisu videa, antivakseri tvrde da se radi o čoveku koji je šest puta vakcinisan protiv koronavirusa i testiran PCR testovima, nakon čega je imao velike glavobolje pa je rendgen otkrio da ima parazita u glavi. Ovaj video, međutim, nema nikakve veze sa vakcinama, budući da je objavljen još 2018. godine, pre nego što se koronavirus SARS-CoV-2 uopšte pojavio.
Tokom vikenda su u javnost isplivali dramatični snimci iz ukrajinskog naselja Buča u blizini Kijeva koji svedoče o masakru nad civilima. Na njima se vide desetine tela ubijenih koji leže pored puta ili nasred puta gde prolazi konvoj ukrajinskih vojnih vozila. Video su snimili upravo ukrajinski vojnici, a ruska strana je odmah pokušala da demantuje da imaju ikakve veze s ovim zločinom. Držeći rusku stranu, portal Srbijadanas.com je objavio tekst u kome se tvrdi da jedan od ubijenih civila pomera ruku dok prolaze Ukrajinci, i da kasnije taj isti čovek navodno ustaje, što bi trebalo da bude „dokaz“ da civili nisu ni ubijeni već da se radi o režiranoj sceni. Na snimcima bolje rezolucije vidi se da ništa od ovoga nije tačno.
Zgrada koja nestaje u plamenu, uz zvuke rušenja i fotograf koji nastoji da zabeleži taj trenutak. Tako se ukratko može opisati video koji je dospeo na Vajber grupu „Istinom protiv plandemije”, uz tvrdnje da su Rusi bombardovali zgradu Ministarstva odbrane Ukrajine. Video, međutim, nema veze sa ratom u Ukrajini, datira iz maja 2021. godine i prikazuje izraelski napad na kulu u Gazi tokom eskalacije sukoba između Izraela i palestinske grupe Hamas, koja upravlja Gazom.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |