Srpski telegraf je u opsežnom članku, objavljenom pre dva dana „ukrstio” predstojeći sastanak između Aleksandra Vučića i Aljbina Kurtija u Briselu, sa predlogom budžeta Stejt departmenta za sledeću godinu, kojim je za zemlje Zapadnog Balkana predviđeno 106 miliona dolara. Tabloid je međutim interpretirao da će čitavih 106 miliona dolara biti uloženo isključivo za „lomljenje” predsednika Srbije. Ipak, javno objavljeni predlog budžeta predviđa ulaganje novca u podršku pridruživanja Evropskoj uniji, suzbijanju ruskog uticaja i dezinformacija, vladavinu prava i nezavisne medije, a novac je osim našoj, namenjen i drugim okolnim zemljama.
Profesorka psihologije Mila Alečković je na svom tviter nalogu objavila dve neutemeljene tvrdnje o navodnim smrtnim slučajevima koje je Fajzerova vakcina uzrokovala na Gibraltaru i u staračkom domu u Španiji. Alečković inače smatra da je virus korona „globalni eksperiment za kontrolu stanovništva” i od početka epidemije širi brojne lažne i neutemeljene tvrdnje o epidemiji ovog virusa.
Tvit u kojem se tvrdi da su u Kanadi „spojeni” starački domovi i sirotišta za decu, sakupio je za pet dana preko 7.000 lajkova na Tviteru. Kao „dokaz” objavljene su i dve fotografije na kojima su nasmejana deca i stariji ljudi. Prikazane fotografije, međutim, ne potiču iz Kanade - one su pre nekoliko godina nastale u Velikoj Britaniji, u okviru eksperimenata, koji su u formi emisija prikazivani na televizijama, a kojima su ispitivani benefiti koje donosi druženje dece i ljudi koji žive u staračkim domovima.
Od 2017. godine izvesni Ivan iz Beograda najmanje jednom godišnje, sudeći po pisanju domaćih portala, ode u Katar trbuhom za kruhom. Odatle se posle mesec dana vrati sa 6.000 evra, ali nezadovoljan jer su ga tamo „tretirali kao đubre“. I svaki put ima 27 godina. Ova domaća verzija „Dana mrmota“ može se naći na sajtovima brojnih tabloida i klikbejt portalima koji priču o navodnom Beograđaninu recikliraju već četiri godine.
Nekoliko portala u Srbiji, među kojima i Alo, objavilo je da je „kombinacija” četiri leka uspešna u lečenju kovida 19, ali i kao prevencija, pozivajući se na članak indijskog portala „Hindu”, koji je u utorak na fejsbuku „šerovao” pulmolog Branimir Nestorović. Reč je o članku iz sredine septembra prošle godine, koji je zasnovan na tvrdnjama jednog lekara - da u lečenju kovida 19 pomaže kombinacija ivermektina, doksiciklina, cinka i vitamina D3. I pored naznaka da je lek protiv parazita - ivermektin možda delotvoran u lečenju kovida 19, svetske zdravstvene institucije ga nisu odobrile za tu svrhu.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |