Nedeljnik NIN je u izdanju od 14. maja „citirao“ ministra zdravlja Zlatibora Lončara: „Ne razumem ove napade na Danila, pa svaki čovek sigurno ima neku fotografiju na kojoj oduševljeno grli nekog pevača ili sportistu ili vođu kriminalnog klana“. Lončar, međutim, ovo nije rekao, a njegova navodna izjava potiče sa satiričnog naloga na tviteru. Glavni i odgovorni urednik ovog nedeljnika Milan Ćulibrk za Raskrikavanje kaže da je napravljena greška i da će se zbog nje izviniti čitaocima.
Zbog pogrešnog prevoda hrvatske reči „udomljavanje“, domaći mediji su danas izvestili da je Ustavni sud Hrvatske dozvolio gej parovima da usvajaju decu. Istina je, međutim, da je tamošnji sud odlučio da oni mogu da budu hranitelji (udomitelji). Hraniteljstvo (hr. udomljavanje) i usvajanje (hr. posvajanje) nisu isto, a na ovo drugo istopolne zajednice u Hrvatskoj još uvek nemaju prava.
Brojni mediji preneli su juče Tanjugovu vest da je “kongresmen Ted Po nedavno pohvalio Vučića pred Kongresom SAD” i to zbog liderstva u borbi protiv kriminala. On to i jeste učinio govoreći o saradnji sa američkom nevladinom organizacijom CSGS (Crime Stoppers Global Solutions), ali pre dva meseca. Tanjug, a sa njim i drugi brojni mediji tako su preneli vest staru dva meseca, a Teda Poa predstavili kao kongresmena iako je on u januaru prestao da obavlja tu funkciju.
Raspravu oko gola fudbalera Ričmonda Boaćija kojim je Crvena zvezda izjednačila u večitom derbiju odigranom u nedelju, Blic sport je juče dodatno „začinio” navodnom izjavom bivšeg sudije Pjerluiđija Koline da je gola bilo. U međuvremenu, izmenili su kompletnu vest - u novoj verziji piše da ne postoji verodostojan trag o izjavi, a ceo slučaj nazivaju „lažni Kolina”. Zamenik urednika Blic sporta Dragomir Pantović, koji je objavio vest, za Raskrikavanje navodi da je ovu dezinformaciju preuzeo sa sajta nedeljnika Afera priznajući da je pogrešio.
„Insajder“ je juče objavio izveštaj Uprave za sprečavanje pranja novca o stanu ministra Aleksandra Vulina u kome su ključni podaci zatamnjeni. U njemu se pominje transakcija o kupovini nepokretnosti od 205.000 evra između dva fizička lica, u septembru 2012. godine. U vesti, novinari KRIK-a doveli su u vezu tu transakciju sa spornom kupovinom stana ministra Vulina, verujući da se ona odnosi upravo na to. Uprava je nakon toga izdala saopštenje u kojem je navela da se pomenuta transakcija zapravo ne odnosi na Vulina i njegov stan.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |