Društvenim mrežama cirkuliše video u kome dva mladića maltretiraju čoveka koji šeta psa na ulici. Korisnici iz Srbije tvrde da je reč o incidentu iz Sombora, i da čoveka maltretiraju migranti. Video je međutim početkom maja nastao u Holandiji, a tamošnja policija je u međuvremenu uhapsila mladiće iz videa.
Više medija, od Republike do Dejli Mejla, objavilo je juče tokom dana fotografiju na kojoj se navodno nalazi K. K, maloletnik osumnjičen da je ubio devetoro u sredu u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ u Beogradu. Na fotografiji taj mladić prstima pokazuje pištolj. Međutim, sportista iz Irske, Edvin Hotea, objavio je juče na svom TikToku da je na fotografiji u stvari on, a ne K. K, i rekao da je ona nastala 2020. godine. Potvrda da je na fotografiji zaista Hotea stigla nam je i od sportskog kluba ABS Powerlifting iz Irske, za koji se ovaj mladić takmiči.
Video od 30 sekundi na kome su u krupnom kadru prikazani zbunjeni fudbaleri reprezentacije Albanije dok se u pozadini čuje himna „Bože pravde“, ovih dana je postao viralan na TikTok-u. Nalog koji ga je objavio je, međutim, manipulisao originalnim videom i to tako što su na njega „nalepili“ melodiju himne Srbije. Pomenuti video je nastao pre skoro četiri godine, i jeste intonirana pogrešna himna reprezentaciji Albanije, ali to nije bila himna Srbije, već Andore.
Snimak u kome medicinska sestra više puta šamara stariju ženu, drži je za ruke i smeje joj se, ovih dana se proširio u medijima i na društvenim mrežama u Srbiji i regionu. Portal Alo je objavio da je reč o Srpkinji koju šamara medicinska sestra Albanka. Video zaista prikazuje nasilje nad ženom u Peći, a kosovski organi su pokrenuli postupak protiv više osumnjičenih. Zlostavljana žena, međutim, nije srpske nacionalnosti, kako tvrdi Alo i pojedini korisnici društvenih mreža. Reč je o ženi iz albanske zajednice koja se preziva Nura, a na samom snimku se čuje albanski jezik.
U nedelji Evroprajda u Srbiji, na brojnim desničarskim, proruskim i homofobnim grupama danima se dele objave sa ciljem da se diskredituju LGBT populacija i „Zapad” koji je podržava, te da se spreči održavanje šetnje (Parade ponosa) zakazane za 17. septembar u Beogradu. Tako je na Tviteru i Vajber grupama ovih dana objavljena fotografija nekoliko učesnika Prajda u Njujorku, a jedan od njih je, navodno, Vladimir Zelenski. Za svega nekoliko minuta smo pronašli originalnu fotografiju na kojoj nije Zelenski, već druga osoba - radi se o fotomontaži u kojoj je umesto originalnog lica, „ubačeno” lice ukrajinskog predsednika.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |