raskrikavanje
PROJEKAT PORTALA KRIK
  analize
  o nama
raskrikavanje
PROJEKAT PORTALA KRIK
Kategorija:   Analize
  Vest
Raša Tudej pokrenula sajt u Srbiji, najavljuju i televiziju do 2024. godine
15.11.2022.

Ruska državna televizija Raša Tudej od danas je startovala sa sajtom na srpskom jeziku, RT Balkan, a kako je saopšteno, do 2024. godine će u Srbiji početi sa radom i televizijski kanal. Urednica ovog sajta je Jelena Milinčić, ćerka Ljubinke Milinčić, urednice srpskog izdanja Sputnika, takođe ruskog državnog medija. U svom uvodnom komentaru na novom sajtu, Jelena Milinčić je napisala da „odavno u Srbiji postoji potreba za bar jednom ruskom televizijom“ i da će RT u Srbiji publici nuditi „ruski pogled na svet“. Pokretanje novih ruskih medija u Srbiji izazvalo je kritike iz Evropske unije da Srbija ne treba da bude centar za širenje dezinformacija iz Kremlja.

  Vest
Suđenje za paljenje kuće novinara: Veštačenje uračunljivosti jednog od okrivljenih
16.11.2022.

U današnjem nastavku suđenja za paljenje kuće novinara Milana Jovanovića, sudski veštak psihijatar je izneo svoj nalaz o psihičkom stanju Igora Novakovića, jednog od okrivljenih, naročito u vreme ovog zločina. Kako je rekao, uzimanje lekova za smirenje i u stanje stresa zbog gubitka oca, je uticalo na smanjenje njegove uračunljivosti, ali, kako je utvrdio, ona nije bila bitno smanjena. Sledeće suđenje je zakazano za 14. decembar.

  Vest
Objektiv u blokadi zbog duga od 15 miliona, zaposleni tvrde da su dva meseca bez plata
10.11.2022.

Nepune dve godine od početka distribucije najmlađeg prorežimskog tabloida Objektiv, od sredine oktobra on se više ne može naći u prodaji. Njegova distribucija je iznenada stala, a uredništvo ovih novina nije želelo da razgovara sa Raskrikavanjem o tome. Jedan od urednika, Duško Vukajlović, krajem oktobra je za list Danas rekao da je „navodno novi vlasnik štamparije stopirao štampu” ali da nema dodatnih detalja. „Detalji” su, međutim, ubrzo postali nešto jasniji - Objektiv duguje 15 miliona dinara štampariji „APM Print”, zbog čega su računi ovih novina blokirani već dve nedelje. U međuvremenu, danas su se Udruženju novinara Srbije obratili zaposleni u ovom tabloidu, navodeći da dva meseca nisu primili plate, da im se doprinosi ne uplaćuju već godinu dana i da ne znaju šta će dalje.

  Istraživanje
Analiza 4.000 tekstova domaćih medija o ratu u Ukrajini: Dominacija proruskog narativa
31.10.2022.

Raskrikavanje je analiziralo više od 4.000 tekstova o ratu u Ukrajini koji su od početka februara do kraja jula objavljeni u Večernjim novostima, Informeru, Srpskom telegrafu, Blicu i listu Danas. Od tog broja, oko 1.600 tekstova (40 odsto) ocenjeno je kao pristrasno prema nekom od aktera - Rusiji, Ukrajini ili Zapadu. U tom uzorku dominiraju tekstovi koji su pozitivno intonirani ka Rusiji i negativno intonirani ka Zapadu.

  Vest
Nastavak suđenja za paljenje kuće novinara: Odbrana tvrdi da su okrivljenima iznuđeni iskazi
28.10.2022.

Danas je u Drugom osnovnom sudu održan nastavak suđenja za paljenje kuće novinara Milana Jovanovića, a odbrana je nastojala da dokaže da su priznanja dvojice okrivljenih, Igora Novakovića i Vladimira Mihailovića, bila iznuđena u policiji. Svedočili su Mihailovićeva supruga Jelena, upravnik Okružnog zatvora Zlatko Grulović i Mihailovićev advokat po službenoj dužnosti Miloš Mitrović.

prethodni članci  
  naredni članci
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK
  Makenzijeva 46, 11000 Beograd
  011 244 19 66
  info@raskrikavanje.rs