raskrikavanje
PROJEKAT PORTALA KRIK
  Rizični mediji
  Istraživanja
  Vesti
  Najnovije
  Analiza
„Najbolja omladina” i „fašistička falanga” - kako domaći tabloidi vide sinoćni incident iz Studenjaka?
05.06.2025.    Milica Ljubičić    Foto: Kolaž Raskrikavanje
Sinoćni incident u Studenjaku kada je više desetina studenata izviždalo, gađalo i najurilo studenta Medicinskog fakulteta u Beogradu, Miloša Pavlovića i nekoliko njegovih prijatelja iz kafića u okviru studentskog kompleksa, danas je centralna tema u provladinim talobidima. Oni ovaj incident vide kao „fašistički napad na najbolju omladinu - studente koji žele da uče”. Slične poruke danas su poslali i predstavnici vlasti - Aleksandar Vučić je poručio da nasilje neće tolerisati, a Ana Brnabić da je ovo napad nacista i da su „studenti koji žele da uče najhrabriji jer su (u Studenjaku, aut. prim.) mogli da ih ubiju”. Tabloidi tvrde da je „sve sada prešlo na fizički progon i linč” svesno ignorišući brojne incidente i napade na studente u blokadi koji su se desili tokom proteklih sedam meseci.
Sinoć se u Studenjaku na Novom Beogradu, okupilo više desetina studenata oko kafića u kome je sedeo student Medicinskog fakulteta, Miloš Pavlović, inače vođa neformalne grupe „Studenti koji žele da uče”, sa još nekoliko mladića.

Na snimku koji je zabeležio novinar Zoomer-a, vidi se momenat kada Pavlović sa nekoliko mladića izlazi iz kafića, neki od njih su snimali telefonima, dok se u pozadini čuju povici i psovke upućene Pavloviću. Može se videti da je ka Pavloviću bačeno nekoliko predmeta nalik limenkama, ali nije sasvim jasno šta se desilo dok se Pavlović probijao kroz okupljenu masu. Sudeći po snimku, deluje da je došlo do gurkanja i da je jedan od mladića koji je bio sa Pavlovićem dobio udarac u stomak, a zatim se vidi kako Pavlović i oni koji su bili sa njim napuštaju Studenski grad.

Nedugo zatim, u pola dva ujutru, gledaocima Informera se obratio Miloš Pavlović, i to iz invalidskih kolica u Urgentnom centru. Kraj njega se nalazio ministar zdravlja, Zlatibor Lončar, koji je iznosio detalje o povredama Pavlovića i ostalih mladića koji su bili sa njim.

   Foto: Printscreen/Informer TV (Miloš Pavlović daje izjavu za medije u Urgentnom centru u Beogradu)


Pavlović je tvrdio da je „bio izložen brutalnom fizičkom napadu”, te da su se „suočili sa pravim licem fašizma”.

„Dobio sam limenke i udarce u lice, po stomaku, leđima. I Vladimir Balać i Luka Lalošević, svuda smo dobili udarce. Oborili su nas na pod, digao sam se i nekako uspeo da odem. Nadam se da će nadležni otkriti krivce i da će biti kažnjeni”, tvrdio je on za medije.

Odmah ujutru, međutim, Pavlović se u dobrom stanju sastao i sa predsednikom Republike, Aleksandrom Vučićem i sa predsednicom Narodne Skupštine, Anom Brnabić.

Upravo se reč „fašizam”, koju je upotrebio i Pavlović, danas može pročitati u više desetina vesti provladinih tabloida koji sumiraju šta se sinoć dogodilo u Studenjaku.

„Deca su zatrovana blokaderskim nasiljem, do sada je bilo urlanje, blokiranje, zaustavljanje svega, sada je to prešlo na jedan novi nivo - fizički progon i linč”, navodi provladin tabloid Informer.

Međutim, fiizčki progon i linč nije ništa novo. Naime, tokom proteklih sedam meseci zabeleženo je više ozbiljnih napada i na studente u blokadi.

Blokade fakulteta u Srbiji počele su upravo nakon fizičkog napada na studente Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu kada su 22. novembra prošle godine kod Fakulteta odavali poštu stradalima na železničkoj stanici u Novom Sadu. Među optuženima za napad se nalazi i Milija Kodžić - član SNS-a i bivši član opštinskog veća u opštini Novi Beograd. Nakon ovog napada, studenti FDU-a su stupili u blokadu, između ostalog tražeći od nadležnih institucija da se procesuiraju počinioci. Ubrzo su se blokadama pridružili i brojni drugi fakulteti i visoke škole u zemlji.

Mnogi pamte uznemirujući snimak iz sredine januara na kome se vidi automobil koji se zaleteo prema okupljenoj masi u Ruzveltovoj ulici, tokom odavanja 15 minuta pošte stradalima u Novom Sadu. Automobil je udario studentkinju Pravnog fakulteta Sonju Ponjavić, koja je od siline udarca završila na krovu vozila i tako ju je vozio par metara, nakon čega se skotrljala i pala na kolovoz. Studentkinja je bila povređena i završila je na Urgentnom centru, a ispred Pravnog fakulteta je tada održan protest sa zahtevom da se kazni počinilac. Osumnjičeni je ubrzo priveden.

Svega par dana kasnije, na dan Generalnog štrajka, 24. januara, desio se još jedan uznemirujući napad. Milica Stojanović kolima je udarila i povredila studentkinju koja je bila redar na protestu na Novom Beogradu. Na objavljenim snimcima se vidi da je Stojanović pokušala da pobegne svojim „citorenom”, ali su je studenti i građani koji su protestovali zaustavili, dok nije stigla policija i uhapsila je. Kako je sredinom maja iz Višeg javnog tužilaštva potvrđeno za KRIK, Stojanović je puštena iz pritvora, a optužnica protiv nje je izmenjena te se više ne tereti za pokušaj ubistva, već za blaže krivično delo - „teško delo protiv opšte sigurnosti”.

Svega četiri dana kasnije, u noći 28. januara, grupa muškaraca je bejzbol palicama napala petoro studenata u Novom Sadu dok su lepili propagandni materijal u blizini prostorija SNS-a. Jednoj od napadnutih studentkinja je tom prilikom dislocirana vilica. Policija je privela četvoricu osumnjičenih za ovaj napad, a studenti su tvrdili da je reč o aktivistima SNS-a. Upravo je nakon ovog napada, Miloš Vučević podneo ostavku na mesto premijera Srbije. Viši sud u Novom Sadu je početkom ovog meseca, međutim, ukinuo pritvor trojici okrivljenih za ovaj napad , dok je četvrtom optuženom pritvor zamenjen kućnim pritvorom uz nanogvicu. Prethodno je Miloš Vučević najavljivao da će pripadnici SNS-a blokirati zgradu suda u Novom Sadu dok optuženi aktivisti SNS-a ne budu pušteni na slobodu.

Pošteđeni nisu bili ni oni koji podržavaju studente u blokadi. Recimo, krajem marta na dan protesta u Nišu, napadnuta je dekanka Filozofskog fakulteta u tom gradu, Natalija Jovanović. Nju je, kako se vidi na objavljenim snimcima, starija žena ubola nožem u šaku i pretila da će baciti kiselinu na nju. Komentarišući taj napad, predsednik Vučić je rekao da njena povreda nema političku konotaciju i da je povreda „kao kada se seče krastavac i luk”.

Kako su iz Višeg suda u Nišu potvrdili za Raskrikavanje, ženi osumnjičenoj za napad na dekanku je produžen pritvor do 26. juna. Na teret joj se stavlja krivično delo za koje je predviđena kazna zatvora do osam godina.

Posle bolnice, odmah na sastanke sa vlastima

Povodom sinoćnjeg incidenta u Studenjaku danas se iz Pionirskog parka oglasila predsednica skupštine Ana Brnabić, tvrdeći da iza napada stoje „najgori nacisti”. Ona je došla tamo kako bi razgovarala sa napadnutim studentima.

„Vi ste najhrabriji među nama jer su realno mogli da vas ubiju. Stali ste u odbranu Srbije, u odbranu svih ljudi u Srbiji bez obzira šta misle i ko su. U odbranu vladavine prava, Ustava i zakona, u odbranu ljudskih prava. Niko nema prava da vam kaže da ne možete da uđete na vaše fakultete jer to je nacizam iz Beča i Minhena tridesetih godina prošlog veka”, rekla je Brnabić, prenosi agencija Beta.

Osim u Pionirski park, Miloš Pavlović je, uprkos sinoćnjem incidentu, jutros stigao da ode i do predsedništva, gde je razgovarao sa Aleksandrom Vučićem, što je objavljeno i na Instagram nalogu SNS-a.

Vučić je posle incidenta u Studentskom gradu poručio da više „neće tolerisati nasilje”.

Redakcija Zoomer-a, čiji je novinar sinoć pratio dešavanja sa lica mesta, danas je navela da je neposredno pre incidenta policija bila prisutna u kafiću Studentskog grada u kome je bio Pavlović, a potom je otišla, te pitaju zašto policajci nisu zaštitili Pavlovića.

„Došli su - i otišli. Ovo otvara važno pitanje - zbog čega policija nije pružila zaštitu Milošu Pavloviću? Da li njihov odlazak znači da su procenili da je skup ispred kafića miran i da Pavloviću bezbednost nije ugrožena? Ko je doneo odluku da se povuku, po čijem nalogu? Ko će da snosi odgovornost za ovu odluku koja je, ispostaviće se, bila pogrešna?”, pita Zoomer u svom saopštenju.

Na njihovoj Instagram stranici u jednom od videa iz Studenjaka se zaista vidi prisustvo dva policajca u uniformi koji razgovaraju sa Pavlovićem, dok on istovremeno komunicira sa nekim preko telefona.
  Manipulisanje činjenicama
Informer proglasio Vučićevu pobedu nad „blokaderima”: Politički velemajstor protiv kog nisu imali šanse
Sedam meseci nakon što su studenti započeli blokade fakulteta, a uoči najavljenog protesta na Vid...
  Vest
Marija Šehić dobila otkaz u Euronews-u, tvrdi da je otpuštena zbog suprotstavljanja menadžmentu
Nakon što se u aprilu, zajedno sa još osamdeset kolega iz redakcije, javno suprotstavila menadžme...
  Manipulisanje činjenicama
Alo nakon izbora u Kosjeriću i Zaječaru: „gazde obojene revolucije naredile haos”
Nedavno održani lokalni izbori u Kosjeriću i Zaječaru na kojima je zvanično većinu glasova osvo...
O nama
raskrikavanje@krik.rs
011/420-43-04
Raskrikavanje na društvenim mrežama: