Raskrikavanje je projekat portala KRIK
RASKRIKAVANJE.RS
Live blog o dezinformacijama o koronavirusu
13.03.2020.
Analitičar Saša Borojević sugeriše da su Amerikanci „napravili“ koronavirus
  13.03.2020
Analitičar i osnivač škole Artimedia Saša Borojević je u svojoj objavi na fejsbuku sugerisao da je zbog trgovinskih sporazuma Kine i Italije, Amerika proizvela koronavirus.

Borojević je uz svoj status koji je naslovio „Nešto se dešava, Trst, 10. mart 2020.“ priložio fotografije američkih vojnika koji se iskrcavaju u luci navodno 10. marta.

U svojoj objavi, Borojević je koristio fotografije stare i po nekoliko godina. Tako kao jednu od ilustracija za svoje tvrdnje Borojević koristi i fotografiju iz januara 2017. godine kada su se u Bremerhaven u Nemačkoj iskrcali vojnici i vojna oprema zbog održavanja vojne vežbe u Poljskoj.

Druga fotografija potiče iz 2018. godine i prikazuje vojnu vežbu u Poljskoj.

U dugom postu na svom fejsbuk nalogu, Borojević sugeriše da je na neki način Amerika ta koja je zbog savezništva Italije i Kine proizvela koronavirus.

Navodi da je Kina, saveznik Rusije, pre nekoliko meseci potpisala trgovinski ugovor sa Italijom što je smanjilo moć Amerike nad Italijom.

„Naravno od momenta sklapanja savezništva Kine i Italije, dolazi do eksplozije Koronavirus koji počinje da razara i parališe najviše Italiju i Kinu“, kaže Borojević i dodaje da je to tema za novinare i medije kako bi počeli sa „razotkrivanjem šta se krije iza dimne zavese koronavirus!“

Borojevićev post na fejsbuku izazvan je vojnom vežbom „Odbrana Evrope 2020“.

To je velika vežba SAD, usaglašena sa NATO, a kako prenosi DW, desetine hiljada vojnika, tenkova i druge opreme će tokom narednih meseci biti transportovane kroz Evropu do Poljske i baltičkih država. U toj vežbi učestvovaće ukupno 37.000 vojnika iz 19 zemalja i oko 20.000 komada opreme. Vežba će trajati pet meseci.

Borojević se u postu i pita ako su američki vojnici „imuni na koronavirus, da li to znači da virus nije toliko opasan, ili postoji već vakcina?“

„Tramp je juče amerikancima zabrani putovanja u EU ali ne i američkim vojnicima..zar ta opasnost od takozvanog virusa ne važi za vojnike USA!?“.

Ipak, kako je danas objavljeno na sajtu NATO alijanse, upravo zbog širenja koronavirusa COVID-19, planira se smanjenje broja vojnika koji je planiran da prisustvuje vežbi.
Lažna vest o devetoro zaraženih učenika kruži Medicinskom školom u NS, podneta krivična prijava
  13.03.2020
Vajber grupama u novosadskoj Medicinskoj školi, među učenicima i roditeljima, kruži skrinšot instagram storija na kome se vidi sajt portala nsuzivo.rs i naslov teksta „Devet novih slučajeva zabeleženo u Srednjoj medicinskoj školi u Novom Sadu koji su zaraženi koronavirusom“. Ispod njega nepoznati autor piše „pitanje je što Đorđe Iskrin (direktor Medicinske škole, prim. aut) nije raspustio medicinsku“.


Urednik portala Nsuzivo.rs Nikola Bilić kaže za Raskrikavanje da je ovaj naslov montiran - originalni naslov njihovog teksta je „Učenici u Novom Sadu preventivno u karantinu zbog kontakta sa osobama koje su zaražene koronavirusom“ i da ništa nije u međuvremenu menjano.

Direktor Medicinske škole u Novom Sadu Đorđe Iskrin za Raskrikavanje navodi da poruka od sinoć kruži privatnim kanalima - počela je da se širi najpre preko učenika (kojih ima oko 1.680 u ovoj školi), potom je došla do roditelja. Zabrinuti roditelji su o poruci obavestili razrednog starešinu, pa je stvar stigla i do direktora koji tvrdi da je u pitanju laž - u njihovoj školi nema devetoro obolelih.

Zapravo, samo je jedna devojčica u preventivnoj izolaciji jer je imala posredan kontakt sa obolelim od koronavirusa. Nema simptome, niti je još uvek testirana.

„Još uvek ne znamo ko je to namontirao i postavio na Instagram. Podneli smo krivičnu prijavu protiv NN lica zbog širenja lažnih vesti i panike, zbog čega učenici sada pojačano odsustvuju iz škole“, kaže Iskrin.
Nove poruke od „kume pulmologa“ - Vitamin C leči koronavirus. Nema dokaza.
  13.03.2020
Čitaoci su nam poslali još primera poruka koje svakodnevno dobijaju u vajber grupama - najnovija je da koronavirus osetljiv na askorbinsku kiselinu i da treba piti vitamina C od 1000 mg svaki dan.


Ovakva poruka kruži društvenim mrežama još od početka marta, iako još uvek nema nikavih dokaza za to.

U Kini su u toku brojna klinička ispitivanja, između ostalih i  dejstva vitamina C na virus, ali će rezultati bitii objavljeni u septembru.

Naučnici koji ispituju da li vitamin C može da pomogne u lečenju ovog koronavirusa kažu da je vitamin C značajan za ljudsko telo, i da je važan u prevenciji prehlada. Kažu i da je nedostatak vitamina C povezan sa povećanim rizikom od virusnih infekcija.

Međutim, još uvek nema nikakvih dokaza da će konzumiranje askorbinske kiseline (vitamin C) pomoći zaraženima od koronavirusa.
12.03.2020.
Beli luk leči koronavirus. Laž.
  12.03.2020
Društvenim mrežama u Srbiji danas se ubrzano širi i poruka koja počinje sa Dobre vesti: Korona virus može da se izleči sveže prokuvanom vodom sa belim lukom.


Ova poruka zapravo je prevod sa engleskog poruke koja već danima kruži širom sveta.

Prema informacijama Svetske zdravstvene organizacije, ne postoje dokazi da konzumiranje belog luka štiti ljude od novog koronavirusa, kao ni da može da ga izleči.

BBC njuz je izvestio o ženi koja je morala da se podvrgne bolničkom lečenju zbog teško upaljenog grla nakon što je pojela kilogram i po sirovog belog luka.
Koronavirus nestaje? Laž!
  12.03.2020
Portal tabloida Alo objavio je “PRAVO STANJE STVARI: Koronavirus nestaje”.

“Kako pokazuju zvanične analize i projekcije kretanja epidemije, broj obolelih je u opadanju”, piše Alo.

Ovo, međutim, nije tačno.


Kako se može videti na grafikonu sa leve strane, koji se nalazi na sajtu SZO, prema poslednjim podacima od 12. marta u 10 ujutru, broj obolelih od koronavirusa nastavlja blago da raste. Najviše slučajeva od 23. januara do danas zabeleženo je 13. februara kada je registrovano oko 15.200 obolelih u svetu. Tada je usledio dramatičan pad, da bi od 25. februara broj obolelih opet nastavio da raste.

Ova tvrdnja Alo-a je tačna za Kinu i nekolicinu zemalja poput Južne Koreje, gde se prema statistikama dostupnim na sajtu SZO, virus smiruje. Međutim, u većini zemalja to nije slučaj - na evropskom tlu obolelih je sve više, pogotovo u Italiji.

Cirkularne poruke sa lažnim informacijama i savetima
  12.03.2020
Nekoliko roditelja se jutros javilo Raskrikavanju da su im u školskim vajber grupama zvaničnici škole slali cirkularne poruke o tome da je novi koronavirus neotporan na temperaturu veću od 23 stepena, da ne treba piti hladne napitke, kao i da topli napici ubijaju virus.

Reč je navodno o poruci lekara iz Kliničkog centra.

Kao što je Raskrikavanje pisalo, reč je o dezinformacijama koje je Svetska zdravstvena organizacija opovrgla u više navrata.

Tekst sa sličnim dezinformacijama, ali navodnog mikrobiologa iz Vuhana u Kini, stigao je i na mejlove zaposlenih u jednoj našoj privatnoj firmi, ali i na mejlove zaposlenih u jednom beogradskom Domu zdravlja.



ČInjenice su ipak sledeće:  Nije tačno da ako prehlađenoj osobi curi nos i boli je grlo, nije zaražena virusom korone. SZO ističe i da je moguće imati i manje uobičajene simptome poput bola u grlu, glavobolje, produktivnog kašlja, zapušenog nosa kao i curenja iz nosa, ali i dijareje i iskašljavanja krvi. Pneumonija odnosno upala pluća je karakteristična za teže oblike ove bolesti.

Nije tačno ni da da je novi koronavirus umire na 26 i 28 stepeni. Prema informacijama američkog Centra za prevenciju i kontrolu bolesti (CDC) nekim virusima poput obične prehlade za širenje zaista više odgovara zima, ali to ne znači da nije moguće razboleti se i tokom drugih meseci, pa takva mogućnost postoji za COVID-19.

Iako je Raskrikavanje već objavilo da je reč o lažnoj vesti, portal tabloida Informer i portal Srpskog telegrafa nastavili su sa dezinformacijama i danas  da „virus na rukama opstaje do 10 minuta, na metalnoj površini čak 12 sati“.

Ceo tekst o  dezinformacijama iz ovih poruka čitajte OVDE.

Domaći mediji prenose opasne savete nepostojećeg lekara o koronavirusu
 11.03.2020.
Žena sa plastičnom kutijom na glavi u autobusu na liniji 26 u Beogradu? Laž!
  12.03.2020
Instagram profil Dnevna doza Beograda objavila je fotografiju žene koja ima plastičnu kutiju na glavi, tvrdeći da je reč o putnici u gradskom prevozu u Beogradu, na liniji 26.



Iako se čini da je i na prvi pogled jasno da je u pitanju metro prevoz kog u Beogradu još uvek nema, nekoliko pratilaca ovog instagram profila je poverovalo u autentičnost fotografije, kako se vidi u komentarima pored slike.
11.03.2020.
Novi virus ne napada žene i decu? Laž!
  11.03.2020
„Obzirom da virus retko napada decu i žene,nas 45-55g i ako počisti ko nam jebe mater, ionako nismo imali baš nešto sreće u životu.od 91. smo konstantnom u sranju,a i mora se umreti od nečeg“, objavljeno je na tviter profilu Nikad izvini 11. marta. Tvit je zaradio blizu hiljadu lajkova i veliki broj retvitova.

Prema statistikima iz Kine koja i dalje ima najveći broj zaraženih ljudi novim koronavirusom, razlika između zaraženih muškaraca i žena nije velika.

Naime, prema podacima od 20. februara kada je u Kini bilo oko 56 hiljada zaraženih - 51,1 odsto slučajeva su bili muškarci, dok su ostatak bili ženski pacijenti (48,9).

Razlike među stopama smrtnosti muškaraca i žena u Kini ima - 2.8 odsto kod muškaraca i 1.7 odsto među ženama.

Naučnici ovo objašnjavaju fenomenom da u Kini između 50 i 80 odsto muškaraca puši u odnosu na samo 3 odsto žena koje konzumiraju cigarete. Ovo zapravo znači da će do respiratornih problema kod muškaraca dolaziti mnogo brže i češće.
10.03.2020.
UV zračenje ubiće koronavirus u Srbiji, stiže nam toplije vreme? Laž!
  10.03.2020
Portal Srbija danas je 10. marta objavio vest pod naslovom: OVO ĆE UBITI KORONAVIRUS U SRBIJI: Nema razloga za paniku, stiže spas! Sunčevo UV zračenje ubiće koronavirus u Srbiji kaže epidemiolog dr Predrag Kon!

Ovo nije moguće tvrditi.

Iako su brojni svetski zvaničnici, poput Donalda Trampa, nekoliko puta ponovili da će proleće i toplo vreme „ubiti virus“ - stručnjaci upozoravaju da ovo nije moguće tvrditi.

Prema dosadašnjim dokazima, kako je objavila Svetska zdravstvena organizacija, novi koronavirus COVID-19 može se preneti u svim područjima, uključujući i ona sa toplim i vlažnim vremenom.  

Kako je to Raskrikavanje već pisalo, virus se proširio i u područjima sa visokim temperaturama, poput Indonezije gde je u prethodnom periodu bilo i više od trideset stepeni.

Što se tiče UV zračenja - prema podacima kineskog Centra za kontrolu bolesti virus jeste osetljiv na UV zračenje i toplotu ali treba mu da čak pola sata bude izložen temperaturi od 56 stepeni da bi bio uništen.
U posebnom blogu vam prenosimo sve najvažnije informacije u vezi sa novim koronavirusom.
Poslednje vesti
Nulta tačka tvrdi da je na Novom Zelandu od vakcine protiv kovida ...
 03.11.2023.
Maske i kovid: Šta znamo i šta su preporuke
 22.09.2023.
Saša Borojević reciklira netačne teorije da vakcine protiv kovid...
 20.06.2023.