Najnovije informacije o koronavirusu
16.04.2020.
Još 445 inficiranih osoba, ukupno 5.318 potvrđenih slučajeva COVID 19
Danas do 15 časova registrovano je ukupno 5.318 potvrđenih slučajeva COVID 19.
„Od poslednjeg izveštaja do 15 časova testirani su uzorci 3.194 osoba od kojih je 445 pozitivno. Hospitalizovano je 3.511 pacijenata“, objavljeno je na sajtu ministarstva zdravlja.
Na respiratoru je ukupno 120 pacijenata.
U poslednja 24 časa preminulo je još četiri osobe, ukupno 103 od od početka epidemije.
Kako se na sajtu navodi, ukupan broj izlečenih građana je 443, a do danas je ukupno testirano 29.472 osobe.
Zaštitnik građana kontroliše rad MUP-a zbog snimka na kom policajac udara čoveka
Zaštitnik građana pokrenuo je postupak kontrole zakonitosti i pravilnosti rada Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) zbog snimka koji se juče pojavio u javnosti, a na kom se vidi policajac kako šamara osobu koju hapsi.
Zamenica zaštitnika građana Nataša Tanjević zatražila je od MUP-a da u roku od 15 dana od prijema dopisa dostavi detalje o događaju, a posebno to koji policajac je učestvovao u incidentu i iz koje je policijske stanice. Tanjević je navela i da joj se dostavii sva relevantna dokumentacija, uključujući i izveštaj o primeni policijskih ovlašćenja i lekarski izveštaj pretučenog muškarca.
Od MUP-a je zatraženo i da obavesti Zaštitnika građana o tome šta je Sektor unutrašnje kontrole preduzeo u okviru postupka koji su pokrenuli, kao i o njegovom ishodu.
Podsetimo, sinoć se na društvenim mrežama pojavio snimak kako policajca koji je prilikom hapšenja čoveka ošamario nekoliko puta. Događaj se odigrao na Vračaru, a uz snimak je objavljeno da je muškarac uhapšen zbog kršenja policijskog časa.
Ubrzo posle toga se na svom tviter nalogu oglasio ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović koji je pozvao Sektor unutrašnje kontrole da reaguje.
Načelnik ovog sektora Dragan Kujundžić potom je saopštio da će unutrašnja kontrola ispitati postupanje policajca i o svemu obavestiti tužilaštvo.
Kazne zbog kršenja policijskog časa
Policija je u vreme zabrane kretanja u Šimanovcima zaustavila dvadesetpetogodišnjeg mladića koji je vozio automobil i pet godina mlađeg suvozača. Proverom je utvrđeno da je mlađeg muškarca policija pre dva dana već zatekla napolju u vreme policijskog časa, takođe u u automobilu. On je dobio kaznu u iznosu od 100.000 dinara, dok će drugi mladić platiti 50.000 dinara, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.
U Smederevu policija je zaustavila dvadesettrogodišnjeg momka iz Smederevske Palanke dok je vozio kombi u vreme zabrane kretanja. Utvrđeno je da je bio u alkoholisanom stanju - imao je dva promila alkohola u krvi. On je zadržan u policiji i biće priveden sudiji za prekršaje.
15.04.2020.
Policajac tukao čoveka prilikom hapšenja zbog kršenja policijskog časa
Na društvenim mrežama pojavio se snimak na kom policajac prilikom hapšenja zbog kršenja zabrane kretanja tokom policijskog časa čoveku zadaje više udaraca. Scena se dogodila na beogradskoj opštini Vračar.
Ok prekršio je zabranu kretanja tokom policijskog časa, po zakonu ide privodjenje, da li su morali da ga šamaraju?!?! @NesaStefanovic sram te bilo. Šta radite ovo narodu?! Da li je ovo zloupotreba službenog položaja, zlostavljanje i mučenje vezanog lica?! Užas. pic.twitter.com/YT72lcMmqI
— Vladimir Savic PZBS (@vladimir_pzbs) April 15, 2020
Ministar policije Nebojša Stefanović na svom tviter nalogu napisao je da „nedolično ponašanje policijskog službenika nije slika policije kakvu želimo“ i pozvao Sektor unutražnje kontrole da ispita slučaj.
Снимак који се појавио на друштвеним мрежама, на коме се види недолично понашање полицијског службеника, није слика полиције какву желимо. Тражио сам од Сектора унутрашње контроле да детаљно испита поступање полицијског службеника.
— Небојша Стефановић (@NesaStefanovic) April 15, 2020
Načelnik ovog sektora Dragan Kujundžić ubrzo se oglasio saopštenjem u kom je naveo da će unutrašnja kontrola ispitati postupanje policajca.
„Povodom snimka koji se pojavio na društvenim mrežama, a na kome se vidi da policijski službenik zadaje više udaraca privedenom muškarcu, Sektor unutrašnjih kontrole preduzeće sve mere i radnje iz svoje nadležnosti i proveriti postupanje pripadnika policije, a o svemu će biti obavešteno i nadležno tužilaštvo“, piše u saopštenju.
Kraljevo: Zaražena sestra u službi hitne pomoći
U Kraljevu je do sada zabeležen 21 oboleli od virusa korona, a među njima je, kako piše N1, medicinska sestra zaposlena u službi hitne pomoći Doma zdravlja u Kraljevu. Ona je u dobrom stanju, a zaposleni sa kojima je bila u kontaktu su izolovani i za sada nemaju simptome.
Lončar: Obolelo 557 zdravstvenih radnika, taj broj možemo da podnesemo
Na današnjem obraćanju kriznog štaba ministar zdravlja Zlatibor Lončar rekao je da je u Srbiji od COVID-a 19 obolelo 557 zdravstvenih radnika što je oko 11,4 odsto od ukupnog broja zaraženih. Njih 360 nalazi se na bolničkom lečenju. Lončar je istakao da je to broj koji „možemo da podnesemo i nadomestimo u smislu da reorganizujemo sistem da bi mogao funkcioniše“.
Kada je reč o stanju u domovima za smeštaj starih zaraženo je 243 korisnika i 32 zaposlena, a u Specijalnoj bolnici za psihijatrijske bolesti „Gornja Toponica“ obolela su dva pacijenta i šestoro zaposlenih.
Ministar je ocenio da je, uprkos tome, situacija ohrabrujuća pošto je manji broj pacijenata na respiratorima.
U Požarevcu bi, kako je rekao, moglo da dođe do povećanog broja obolelih, pošto je do sada otkriveno 19 slučajeva, a kao posebno tešku izdvojio je situaciju u Nišu.
„Požarevac 19 pozitivnih, mi se pripremamo kao da će ih biti više. Naš tim je već u Nišu, preduzima sve mere da bismo situaciju stavili pod kontrolu, nadamo se da ćemo uspeti“, rekao je Lončar.
Lončar je istakao da će odgovarati svako za koga se utvrdi da nije poštovao procedure i time ugrozio zdravlje ljudi.
„Mogli smo da zaustavimo te bolnice i da vodimo istragu. Mi smo se opredelili da u najkraćem roku osposobimo ustanovu sa postojećim kadrom, da nikoga ne ugrozimo, da pomognemo pacijentima, da ih lečimo i spasavamo živote. Testiramo sve koje treba, uradimo dezinfekciju prostora i da preraspodelimo postojeće lekare. Što ne znači da se neće uraditi i ispitati šta se desilo i kako se desilo”, rekao je Lončar.
On je izbegao da odgovori na pitanja na koji se način nabavljaju respiratori i oprema pošto su od proglašenja vanrednog stanja za to ne sprovode javne nabavke.
„Nabavlja se na najbolji i najbrži način da bismo mogli da imamo zaštitnu opremu, da bismo mogli da zaštitimo naše medicinske radnike i građane. Moj odgovor je - to je način koji spasava zdravlje i živote i mi ćemo sve uraditi da svima i ljudima koji postavljaju to pitanje, nabavkom te opreme pomognemo i spasimo da se ne razbole, da nemaju komplikacije. Želimo da ostanu živi, zdravi i da nam sutra sude o tome da li smo pomogli.“
Još 408 inficiranih osoba, ukupno 4.873 potvrđenih slučajeva COVID 19
Danas do 15 časova registrovano je ukupno 4.873 potvrđenih slučajeva COVID 19.
„Od poslednjeg izveštaja do 15 časova testirani su uzorci 2.880 osoba od kojih je 408 pozitivno. Hospitalizovano je 3245 pacijenata“, objavljeno je na sajtu ministarstva zdravlja.
Na respiratoru je ukupno 128 pacijenata. „U poslednja 24 časa, 5 osoba je zbog poboljšanja zdravstvenog stanja skinuto sa respiratora“.
U poslednja 24 časa preminulo je i još 5 osoba, što broj žrtava od koronavirusa povećava na 99.
Tiodorović: U privatnom domu u Nišu zaražene 33 osobe
Trideset korisnika i troje zaposlenih privatnog staračkog doma „Eskulap“ pozitivno je na virus korona, izjavio je za RTS epidemiolog Branislav Tiodorović.
Testiranje je usledilo pošto je bolest prethodno ustanovljena kod dvoje zaposlenih u ovoj ustanovi.
Tiodorović je rekao da je u toku prebacivanje obolelih na lečenje u Klinički centar Niš.
Direktor Gerontološkog centra negirao krivicu
Direktor Gerontološkog centra u Nišu Milan Stevanović negirao je sinoć na saslušanju pred tužiocem optužbe da nije sproveo neophodne mere i sprečio širenje virusa korona u ovoj ustanovi u kojoj je zaraženo oko 150 korisnika i zaposlenih, piše „Insajder“.
Stevanović je uhapšen pre dva dana, a na teret mu se stavlja teško delo protiv zdravlja ljudi u vezi prenošenjem zarazne bolesti.
Posle saslušanja Viši sud u Nišu odredio mu je pritvor do 30 dana.
Gerontološki centar bio je u izolovan nakon što su uočeni prvi slučajevi virusa i nadležni su uveravali da su sprovedene sve mere da se spreči njegovo širenje, objavile su ranije Južne vesti.
Zaštitnik građana Zoran Pašalić pokrenuo je postupak kontrole rada Gerontološkog centra.
14.04.2020.
Vučić: Policijski čas od petka do utorka, od sledeće nedelje šetnja za penzionere
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kazao je danas na RTS-u da struka podržava duži policijski čas za vreme Uskrsa, te da misli da će zabrana kretanja započeti u petak u 17 časova i trajati do utorka u pet ujutru.
On je komentarisao i zahtev Sinoda Srpske pravoslavne crkve da se građanima omogući kretanje za Uskrs, kao i poziv Patrijarha Irineja da vernici učestvuju aktivno u liturgiji u nedelju ujutru.
„Jedino što mogu da Vam garantujem je da ću pokušati još sutra da razgovaram sa patrijarhom i sa ljudima iz Sinoda, ali nemojte da imate nikakavu sumnju, ja ću podržati lekare i podržaću život, a da mi sad hapsimo vladike i sveštenstvo stvarno nam ne pada na pamet da radimo, ne znam šta da se dogodi”, rekao je Vučić gostujući na Radio-televiziji Srbije.
Vučić je rekao i da se planira mogućnost da od sledeće nedelje građani stariji od 65 godine izađu u šetnju.
„Mi sada tražimo način kako da im omogućimo da izađu bar tri puta nedeljno napolje, ali za to moramo da im omogućimo osam sati”, rekao je Vučić.
Plan je, kako kaže, da starijim građanima bude dozvoljeno da izađu napolje tri puta nedeljno tokom osam sati, za vreme policijskog časa, kako ne bi došli u kontakt sa ostalim građanima. Svakome će biti omogućeno da šeta pola sata, do 300 metara od svog domati.
Puštena iz pritvora još jedna devojka koja je uhapšena zbog kršenja izolacije
Ivana Berić, dvadestjednogodišnja devojka iz Sombora koja je uhapšena krajem prošlog meseca zbog kršenja mera izolacije, puštena je danas iz pritvora. Protiv nje se i dalje vodi postupak jer je navodno prekršila obaveznu kućnu izolaciju nakon povratka iz Bosne i Hercegovine polovinom marta o kojoj, kako tvrdi, nije bila obaveštena.
Tužilaštvo do sada nije predložilo nijedan dokaz kojim potkrepljuje tvrdnje da je optuženoj usmeno saopštena mera izolacije, kaže za KRIK advokat Ivane Berić Branko Čičovački.
Podsetimo, juče je iz pritvora puštena i Jovana Popović iz Kikinde koja je u zatvoru Zabela provela 20 dana, takođe zbog kršenja izolacije, mere koja joj, kako tvrdi, nije bila saopštena. Više o ovom slučaju pročitajte u posebnom tekstu.
Jovana Popović iz Kikinde puštena iz pritvora
13.04.2020.
13.04.2020.
Zaštitnik građana kontroliše rad Gerontološkog centra u Nišu
Zaštitnik građana Zoran Pašalić pokrenuo je postupak kontrole rada Gerontološkog centra u Nišu zbog velikog broja zaražanih koronavirusom u ovoj ustanovi.
Zaštitnik je zatražio danas od centra da hitno dostavi sve informacije i kompletnu dokumentaciju u vezi sa slučajem širenja koronavirusa u ovoj ustanovi.
Pašalić se, takođe, obratio i Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i zatražio da ministarstvo utvrdi okolnosti koje su dovele do propusta u radu Gerontološkog centra. Ministarstvu je naložio i da povodom eventualnih propusta preduzme mere iz svoje nadležnosti i dokumentaciju o tome dostavi Zaštitniku građana.
„Nakon odgovora Gerontološkog centra i ministarstva, Zaštitnik građana će odlučiti o daljem toku postupka i potrebi donošenja mera iz nadležnosti ovog organa”, piše u saopštenju.
U Gerontološkom centru u Nišu zaraženo je do sada više od 150 od ukupno 256 korisnika, kao i petoro zaposlenih. Zbog sumnje da nije preduzeo sve neophodne mere kako bi sprečio širenje koronavirusa u ovoj ustanovi juče je uhapšen njen direktor Milan Stevanović.
MUP: Uhapšen direktor Gerontološkog centra, 135 korisnika zaraženo koronavirusom
13.04.2020.
13.04.2020.
Kon: Bez snažne podrške predsednika ne bismo mogli ništa da uradimo
Epidemiolog Predrag Kon ostaje u Kriznom štabu iako je jutros na svom fejsbuk nalogu najavio da će se iz njega povući zbog kritika upućenih na račun njegovog tima na društvenim mrežama, potvrdio je na današnoj konferenciji za medije.
„Taj nivo bezobrazluka prevazišao je ono što je moglo da se prihvati… Shvatajući da do te mere ima nerazumevanja u javnosti, ja sam shvatio da treba da se sklonim”, kazao je Kon i dodao da je povlačenje najavio na svom ličnom fejsbuk nalogu koji, kako je rekao, nije za javnost.
On je rekao da je danas bio na razgovoru sa predsednikom Aleksandrom Vučićem i premijerkom Anom Brnabić, na koji ga je predsednik pozvao.
Kon je, zatim, pohvalio podršku koju vlast daje Kriznom štabu.
„Bez tako snažne podrške predsednika i vlasti ove zemlje mi ne bismo bili u stanju ništa da uradimo osim da pričamo.”
Krizni štab protiv okupljanja za Uskrs
Komentarišući zahtev Srpske pravoslavne crkve da se vernicima omogući okupljanje na Uskrs predstojećeg vikenda, članovi kriznog štaba kazali su na današnjoj konferenciji za medije, kojoj nisu prisustvovali novinari, da bi to dovelo do negativnih posledica kada je reč o pandemiji koronavirusa.
„Stručni stav je ovde jednoglasan i potpuno jasan – bilo kakvo okupljanje i bilo kakvo ponašanje koje će da poveća rizik za nastanak infekcije jeste nešto što je visok rizik za generalno zdravlje naše populacije u ovom momentu”, istakla je zamenica direktora Instituta „Batut“ Darija Kisić Tepavčević.
Slično mišljenje izneo je i epidemiolog Predrag Kon navodeći da ga je duboko pogodila molba crkve koja, kako je rekao, negira sve ono što je dosadašnji pokušaj da se spase život.
Sinod Srpske pravoslavne crkve, podsetimo, zatražio je od državnog vrha privremeni prekid zabrane kretanja na Uskrs, kako bi pravoslavni hrišćani koji nisu u samoizolaciji mogli da učestvuju na liturgiji. Sinod je predložio da ta zabrana bude prekinuta u periodu od pet do deset sati u nedelju ujutru.
Kisić Tepavčević: Dodatni termin za kretanje dece sa zastojem u razvoju
Zamenica direktora Instituta „Batut“ Darija Kisić Tepavčević kazala je danas da je određen novi, dodatni, termin za izlazak i šetnju dece sa zastojem u razvoju, među koje spadaju i ona sa autizmom, i njihovim roditeljima.
„Taj termin jeste svakoga dana od 18 do 20 časova”, navela je ona.
Još 411 inficiranih osoba, ukupno 4.465 potvrđenih slučajeva COVID 19
Danas do 15 časova registrovano je ukupno 4.465 potvrđenih slučajeva COVID 19 u Srbiji.
„Od poslednjeg izveštaja do 15 časova testirani su uzorci 2.440 osoba od kojih je 411 pozitivno. Hospitalizovano je 3.006 pacijenata“, objavljeno je na sajtu covid19.rs.
Na respiratoru je ukupno 131 pacijent.
U poslednja 24 časa preminulo je 9 osoba, ukupno od početka epidemije je 94.
Do danas je testirano ukupno 23.398 osoba koja su ispunjavale kriterijume definicije slučaja.
Dvojica muškaraca uhapšena, u ugostiteljskim objektima služili piće
Policija je uhapsila dvojicu vlasnika ugostiteljskih objekata i četvoricu muškaraca koji su bili gosti u njihovim lokalima jer su prekršili mere donete u vanrednom stanju - zabranu rada ugostiteljskih objekata i zabrane okupljanja.
.
Vlasnike ovih objekata policija je zatekla dok su u svojim lokalima u Subotici i Lovćencu služili piće ostalim uhapšenima, saopštilo je danas Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Svi uhapšeni su privedeni Osnovnom tužilaštvu u Subotici.
Ilić: Za kršenje policijskog časa izrečene kazne u iznosu od 136 miliona dinara
Državni sekretar u Ministarstvu pravde Radomir Ilić rekao je da je od uvođenja vanrednog stanja 2.061 osoba prekršila policijski čas, a država je za to izrekla kazne veće od 136 miliona dinara.
Proteklog vikenda policijski čas prekršilo je 588 osoba, koje su privedene kod prekršajnog sudije.
„Najviše prekršilaca imamo za ovaj vikend, ali to je logično", rekao je Ilić gostujući na RTS-u i podsetio da je za vikend bio najduži policijski čas do sada.
Govoreći o kršenju mera samoizolacije Ilić je rekao da su u velikom broju slučajeva krenula suđenja koja se vode putem „Skajpa“, kao i da je do sada obavljeno 43 suđenja u kojima su izrečene kazne zatvora, kućnog zatvora, kao i novčane.
„Sudovi strogo kažnjavaju kršenje samoizolacije“, rekao je Ilić.
Kon na fejsbuku najavio povlačenje iz Kriznog štaba
Epidemiolog Predrag Kon napisao je na svom fejsbuk nalogu da je vreme da se povuče i da „prepusti boljima da vode pandemiju“.
„Koliko vidim po Fejsbuku glavni 'krivac' za prodor virusa u Gerontološki centar u Nišu sam ja i stručni tim. Vreme je da se zbog toga povučem i prepustim boljima da vode pandemiju. Bolje ne znam i ne umem. 'Ratove' neću da vodim ni protiv koga, osim protiv virusa. Neprekidno pratim sve misleće ljude i kako se sav gnev umesto na situaciju i sam virus okrenuo prema meni i stručnom timu vreme je da se sklonim. Privremeno isključenje... Sve najbolje”, napisao je Kon.
13.04.2020.
Gojković: Nepoštovanje pravila dovelo do ulaska virusa u Gerontološki centar
Pokrajinski sekretar za zdravstvo Zoran Gojković rekao je na konferenciji za medije koja je i danas održana bez prisustva novinara da štićenici Gerontološkog centra u Nišu, njih čak 134, čine veliki deo osoba za koje je u poslednja 24 sata utvrđeno da su pozitivne na koronavirus.
„Ovo je posledica jednog neprofesionalnog odnosa, čitav niz nepoštovanja propisa koji su doveli do ovog broja zaraženih. Prvenstveno, dozvoljavane su posete, izlasci štićenika van doma, što je od samog starta epidemije propisima bilo strogo zabranjeno i naloženo svim rukovodiocima da postupaju u skladu sa protokolom… Imamo indicija i da su kod nekih korisnika skrivani simptomi bolesti u početku”, rekao je Gojković.
On je podsetio da je zbog toga danas uhapšen direktor Gerontološkog centra Niš i da mu preti kazna do 12 godina zatvora.
Epidemiolog Branislav Tiodorović rekao je da se stvorio utisak da je u prethodnih nekoliko dana smanjen pritisak na Klinički centar Niš, ali da će svi zaraženi iz Gerontološkog centra biti hospitalizovani u njemu.
„Ljudi moraju da razumeju da je ovo veliki udarac na KC Niš, iako su štićenici centra trenutno u dobrom stanju, sve su to stariji ljudi sa hroničnim bolestima… Pozivam sve one koji vode ovakve i slične ustanove da shvate da ne treba biti emotivan u situaciji kad treba da sprovodite zakone kojima ćemo smanjiti mogućnost zaražavanja”, rekao je Tiodorović.
On je rekao i da Srbija raspolaže sa dovoljno respiratora, ne navodeći tačan broj, ali da je i dalje ključno da ljudi ostanu u kućama.
Tiodorović je naveo i da su brzi testovi na koronavirus stigli u Srbiju i da mogu da se koriste, ali je kazao i da struka nije bila za njihovo korišćenje jer nisu potpuno precizni.
On je objasnio da brzi testovi, koji daju rezultat posle samo 20 minuta, nisu mogli da budu korišćeni na početku borbe sa koronavirusom, već da je bilo potrebno da prođe vreme i da se deo pacijenata izleči, jer ovi testovi pokazuju koliko je „sveža infekcija”.
„To su veoma dobri testovi, laki za sprovoditi i možemo da napravimo skrining”, rekao je.
U posebnom blogu vas upozoravamo na sve netačne informacije i lažne vesti koje su novinarke Raskrikavanja pronašle u vezi sa novim koronavirusom.
Statistika
ZARAŽENIH
155.994
PREMINULIH
1423
Poslednje vesti
Dezinformacije i korona: U 2021. dominirali antivakseri
09.01.2022.
09.01.2022.
Najčitanije u 2021. na sajtu Raskrikavanja
07.01.2022.
07.01.2022.
Doktori koji su promovisali ivermektin idu na Sud časti
05.11.2021.
05.11.2021.