Najnovije informacije o koronavirusu
24.04.2020.
Sindikat lekara i farmaceuta Srbije traži smenu ministra zdravlja Zlatibora Lončara
Predsednik Sindikata lekara i farmaceuta Srbije (SLFS) Rade Panić zatražio je u ime ove organizacije smenu ministra zdravlja Zlatibora Lončara.
„Prvo što bi trebalo da se uradi, ono što smo tražili još pre ove pandemije, to je da se smeni ministar i da se dovede neko ko je sposoban da rukovodi zdravstvenim sistemom i da ga organizuje”, istakao je Panić gostujući u emisiji televizije „Al Jazeera Balkans“.
Kao razloge on je naveo to što je virus ušao u ustanove u kojima su smešteni najugroženiji, odnosno stariji građani, kao i činjenicu da je zbog nedostatka opreme i testova na početku krize oboleo veliki broj zdravstvenih radnika.
Panić je istakao da se država nije na vreme pripremila s obzirom na to da je situacija sa koronavirusom bila poznata u decembru u Kini, kao i u januaru u Italiji. Kako je naveo, krizni štab ostao je nem na pitanja i preporuke lekara.
„Građani su uplaćivali novac u fond (za zdravstveno osiguranje) i očekivali da država bude spremna, daleko od toga da ovo nismo mogli da očekujemo.“
Panić je dodao i da je veoma sporno menjanje protokola kada je u privremenu bolnicu za lečenje od koronavirusa na sajmu u Beogradu stigao Danilo Vučić, sin predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
„Da li struka, iliti lekari u kriznom štabu, rade prema dnevnim potrebama političara ili rade prema knjigama i prema onome što smo učili na fakultetu… Postavljamo pitanje da li se zaista radi u najboljem interesu građana i onoga što jeste cilj borbe protiv ove pandemije“, istakao je Panić.
Krizni štab i dalje odbija da kaže koliko imamo respiratora
Na pitanje novinarke BIRN-a o tome koliko je trenutno respiratora u Srbiji predstavnici kriznog štaba ni na današnjoj konferenciji nisu dali precizan odgovor.
Zamenica direktorke Instituta „Batut“ Darija Kisić Tepavčević rekla je da je trenutno na mehaničkoj ventilaciji 95 osoba, kao i da je više od 400 respiratora slobodno u ustanovama gde se leče pacijenti koji boluju od koronavirusa.
„Međutim, to nisu svi respiratori koje imamo, neki respiratori su i za druge pacijene, a još imamo značajan broj respiratora koji još uvek nije u ovim ustanovama zato što, vidite sami na osnovu brojeva i raspoloživih respiratora, da nam nije ni potreban, a nadam se da neće ni biti“, kazala je Kisić Tepavčević.
Kon: Vakcinacija protiv koronavirusa neće biti obavezna
Epidemiolog Predrag Kon rekao je na današnjoj konferenciji za novinare da vakcinacija protiv virusa korona, kada bude dostupna, „sasvim sigurno neće biti obavezna za sve.“
„Prve procene u vezi sa tim doneće se na osnovu situacije koja bude bila kada bude dostupna ta vakcina, na osnovu procene imuniteta, na osnovu istraživanja koje bude sprovedeno i niza drugih okolnosti.“
Kon ocenjuje da će vakcina u Srbiji biti dostupna tek za godinu dana i ističe da će prvenstvo pri vakcinisanju imati stariji građani i hronični bolesnici.
„Za ostale će zavisiti od, prvenstveno, njihovih planiranih putovanja“, naveo je Kon i dodao da će Srbija imati pravo da traži da oni koji dolaze iz drugih zemalja budu vakcinisani.
„Odabraćemo ko treba da se vakciniše na osnovu podataka koje imamo sada iz ove epidemije… Obično se vakcinacija preporučuje i onima koji su okolini nekoga ko je najugroženiji zato da mu ne bi preneli, ali o tom potom, još je to dosta daleko“, zaključio je Kon.
Od ponedeljka otvaranje teretana, kozmetičkih i frizerskih salona
Od ponedeljka će biti dozvoljeno da rade pijace u zatvorenom, kao i kozmetički i frizerski saloni i teretane, odlučeno je na sednici Vlade, kazao je epidemiolog Predrag Kon na današnjoj konferenciji Kriznog štaba.
„Ovi objekti moraju obavljati delatnost uz korišćenje zaštitne opreme - maski, rukavica i dezinfekcionih sredstava. Pojedini objekti, poput teretana i fitnes centara, moraju, usled prirode delatnosti, dodatno pojačati dezinfekciju objekata“, objasnio je Kon.
Korišćenje usluga u ovim lokalima trebalo bi da se odvija zakazivanjem termina kako u njima ne bi u isto vreme bilo više ljudi, preporučuje krizni štab.
Kon je naveo i da će policijski čas ovog vikenda trajti danas od 18 časova do ponedeljka u 5 ujutru. On je dodao i da je starijima od 65 godina omogućen izlazak u trajanju od pola sata i do 600 metara od mesta stanovanja večeras, kao i u nedelju od 18 do jedan čas posle ponoći.
Još 207 inficiranih osoba, ukupno 7.483 potvrđena slučaja COVID 19 u Srbiji
Do danas je registrovano ukupno 7.483 potvrđena slučaja COVID 19.
„Od poslednjeg izveštaja testirani su uzorci 3.563 osoba od kojih je 207 pozitivno. Hospitalizovano je 3.164 pacijenta“, objavljeno je na sajtu ministarstva zdravlja.
Na respiratoru je ukupno 95 pacijenata.
U poslednja 24 časa preminulo je 5 osoba, ukupno od početka epidemije 144. Kako je objavljeno, ukupan broj izlečenih građana do sada je 1.094.
U Republici Srbiji testirano je ukupno 54.887 osoba koje su ispunjavale kriterijume definicije slučaja.
U Kliničkom centru Srbije 60 zdravstvenih radnika pozitivno na koronavirus
Direktor Kliničkog centra Srbije Milika Ašanin kazao je da je u ovoj ustanovi virusom korona zaraženo 60 zaraženih zdravstvenih radnika - 24 lekara i 36 medicinskih sestara.
Trećina je hospitalizovana, dok su ostali u izolaciji, kazao je Ašanin za Radio-televiziju Srbije. On je naglasio da je reč o pojedinačnim slučajevima s obzirom na to da KCS ima 23 klinike.
Od početka epidemije u KCS primljeno je 88 lekara i 187 medicinskih sestara, kazao je Ašanin.
On je dodao i da će novootvorena laboratorija u KCS-u, koja je donacija Kine, danas ili sutra izbaciti prve rezultate, kao i da laboratorija radi 2.000 testova dnevno.
„Ta laboratorija radiće tokom cele epidemije, a trajno ostaje u KCS i moći ćemo ne samo da ispratimo ovu, već i svaku drugu epidemiju, pa i novi talas koronavirusa, ako se pojavi.“
Zabranu kretanja prekršilo gotovo 5 hiljada ljudi
Zabranu kretanja tokom policijskog časa od uvođenja vanrednog stanja do sada prekršilo je 4.895 osoba i njima su izrečene novčane kazne u ukupnom iznosu od 218 miliona dinara, kazao je na televiziji „Hepi“ Radomir Ilić, državni sekretar u Ministarstvu pravde.
Ilić je dodao i da su u toku prethodnog, najdužeg policijskog časa u vreme Uskršnjeg vikenda, zabranu kretanja prekršile 682 osobe.
„Veoma mali procenat stanovništva se ponaša kao da se ništa ne dešava, kao da nema epidemije“, rekao je Ilić.
23.04.2020.
Kon: Rezultati pokazuju da izlazimo iz ove situacije
Epidemiolog Predrag Kon rekao je na konferenciji za novinare da rezultati pokazuju da izlazimo iz „ove situacije“ i da se približavamo kraju epidemije. Naveo je da su sve manje šanse da se dese „ekcesi“ koji bi doveli do bitne promene stanja.
„Mi sada završavamo sedmu nedelju, rekli smo da će trajati do deset nedelja i produžiće se dve nedelje sporadičnih slučajeva. Izlazimo iz epidemijskog javljanja ovog virusa, biće pojedinačnih otkrivanja te bolesti“, rekao je Kon na pitanje novinarke televizije N1 da pojasni u kakvoj smo to situaciji.
„Da li je to posledica samo slabljenja virusa ili naših mera, to će pokazati budućnost. Prema nekim shvatanjima, pandemija je tek na početku, tek se zahuhtava i prelazi na južnu hemisferu gde je zdravstveni sistem slabije struktuiran i da će tamo napraviti ozbiljne probleme“, rekao je Kon.
Govoreći o mogućem povratku virusa na severnu hemisferu, Kon je zaključio da moramo da sačuvamo kapacitete i sposobnost brzog reagovanja.
„Otvaranje granica i saobraćaja je ozbiljno i međunarodno pitanje, govori se o imunološkm pasošima, ali je i dalje je na nivou razgovora. Kao što nam je tada bila pretnja ulazak zaraženih, i sada je“, rekao je Kon.
Gojković: Ne možete sve bolnice opremiti COVID opremom
Pokrajinski sekretar za zdravstvo Zoran Gojković rekao je na konferenciji za novinare da ne mogu sve bolnice da imaju najviši nivo zaštite od koronavirusa, ali ne zbog toga što je nema dovoljno, već zato što to nije svrsishodno.
Gojković je kazao da postoje posebne procedure koje bolnice dobijaju koji nivo zaštite. Rekao je da ne mogu istu opremu nositi lekari koji su u direktnom kontaktu sa pacijentima koji imaju simptome koronavirusa i oni koji obavljaju redovan pregled pacijenta.
„Postoje jasne indikacije ko ima kakav stepen opreme, zato smo kao zdravstveni radnici molili da oni koji imaju simptome ne dolaze u bolnicu, već da se prvo jave pa da možemo imati adekvatnu zaštitu.“
Još 162 inficirane osobe, 7.276 potvrđenih slučajeva COVID 19
Danas do 15 časova registrovano je ukupno 7.276 potvrđenih slučajeva COVID 19.
„Od poslednjeg izveštaja testirani su uzorci 2.688 osoba od kojih su 162 pozitivna. Hospitalizovano je 3.477 pacijenata“, objavljeno je na sajtu ministarstva zdravlja.
Na respiratorima je trenutno ukupno 96 pacijenata, a ukupan broj izlečenih građana do sada je 1.063.
U poslednja 24 časa preminulo je 5 osoba, ukupno od početka epidemije 139.
Do danas je testirano ukupno 51.324 osobe koje su ispunjavale kriterijume definicije slučaja.
Zatvara se privremena bolnica u hali „Čair” u Nišu
Privremena bolnica u hali „Čair” u Nišu, u kojoj su boravili pacijenti inficirani koronavirusom sa lakšom kliničkom slikom, danas se zatvara i stavlja u stanje mirovanja, rekao je šef Kriznog štaba za Nišavski i Toplički okrug i ministar poljoprivrede Branislav Nedimović.
Nedimović je naveo da je u hali ostalo oko 30 pacijenata koji će biti premešteni u studentski centar.
„Ovo na simbolički način treba da predstavi epidemiološku situaciju na prostoru juga Srbije. To ne znači da je ovo sve gotovo, nego samo da lakše dišemo.”
Nedimović je kazao da je situacija u Nišu dosta bolja i da Klinički centar nije više prepun pacijenata.
Privremena bolnica u hali „Čair” otvorena je 1. aprila.
22.04.2020.
NUNS podnosi prijavu REM-u protiv televizije Pink zbog promocije nadrilekarstva
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) saopštilo je da će podneti prijavu protiv televizije Pink zbog grubog nepoštovanja odredbi Zakona o elektronskim medijima i Pravilnika o zaštiti ljudskih prava u oblasti pružanja medijskih usluga.
Televizije Pink, koja ima nacionalnu frekvenciju, emitovala je priloge u kojima njen vlasnik Željko Mitrović promoviše nadrilekarstvo, odnosno alternativne vrste lekova i terapija koje nisu zvanično prihvaćene u Srbiji, navodi NUNS.
„Mitrović u spornim prilozima tvrdi da je pronašao lek za bolest Kovid-19, ponašajući se kao lekar i zdravstveni radnik, i time širi lažnu nadu i obmanjuje građane, najpre obolele od Kovida-19 i članove njihovih porodica, a istovremeno, svakodnevnim nametanjem potpuno nepotvrđenog i neproverenog lečenja, stvara zaključak u javnosti da medicinska nauka i medicinski radnici u Srbiji i svetu pogrešno leče obolele od novog korona virusa“, piše u saopštenju.
NUNS zahteva da REM u skladu Zakonom o elektronskim medijima ispita i istraži sve informacije iz njihove prijave, postupi u skladu sa svojim nadležnostima i izrekne odgovarajuće mere.
Zaštitnik građana kontroliše ustanove socijalne zaštite i domove za odrasle i stare
Zaštitnik građana saopštio je da je od 20 državnih ustanova socijalne zaštite i domova za smeštaj odraslih i starih u kojima je potvrđen koronavirus zatražio da mu dostave kompletnu dokumentaciju i odgovore na pitanja u vezi sa merama koje se preduzimaju u zaštiti zdravlja korisnika ustanova.
S obzirom da Zaštitnik građana nema nadležnosti i ovlašćenja da kontroliše rad privatnih domova pozvao je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja da izvrši nadzor u sedam ustanova u kojima je zabeležena pojava koronavirusa, saopšteno je iz ove institucije.
Ukoliko ministarstvo utvrdi da je bilo propusta, neophodno je da naloži mere u okviru svojih nadležnosti i da o svemu obavesti Zaštitnika građana, piše u saopštenju.
Lončar: Još nije poznata cena respiratora, kupovani gde god su mogli da se kupe
Na današnjoj konferenciji za novinare direktor Infektivne klinike u Beogradu Goran Stevanović istakao je da se smanjuje broj zaraženih virusom korona i da mere daju rezultate, ali da to ne znači i kraj epidemije.
„Mi smo uspeli da epidemiju stavimo pod kontrolu, ali nam je potreban veliki oprez i poštovanje svih mera da bismo uspeli da ovaj trend održimo. Ovo je dobro, ali nema opuštanja. Virus može da se vrati i da se broj poveća ako budemo pokazali neozbiljnost.“
I ministar zdravlja Zlatibor Lončar istakao je da će ublažavanje mera zavisiti isključivo od rezultata.
„Mi moramo da naučimo da živimo sa virusom. Šta god da se dešava, kakve god mere da se donose, nećemo ići bez maske u zatvorenom prostoru, držaćemo distancu od dva metra.“
Lončar ponovo nije odgovorio na pitanje koliko je država kupila respiratora, od koga i po kojoj ceni navodeći da je postupak nabavke u toku.
„Ne može niko da da odgovor jer ta kupovina nije završena, potrebno je da se ugovori realizuju, da mi te respiratore vidimo u Srbiji. Ne postoji jedinstvena cena u ovoj situaciji kada svuda nedostaju respiratori, oni su kupovani gde god su mogli da se kupe“, kazao je Lončar.
On je istakao da među sveštenim licima ima pozitivnih na virus, da su na bolničkom lečenju i da epidemiolozi utvrđuju kada su se i kako oni zarazili.
„Zamolio bih sve da ne donose prerane zaključke. Možda oni nisu bili na službi, oni funkcionišu na isti način kao i ostali, pa je moguće da se zarazili i negde drugde.“
Prema njegovim rečima, 73 pacijenta su skinuta sa respiratora, i malo je onih koji su podlegli virusu, a da nisu bolovali od drugih bolesti.
„Ne bih sada da izlazim sa tačnim brojem jer je potrebno da se uradi analiza podataka, ali mali je broj onih koji nisu imali udružene bolesti.“
Imunolog Srđa Janković objasnio je da se takvi pacijenti ne ubrajaju u konačnu statistiku.
„Nekoga ko je umro od svoje osnovne bolesti, a pozitivan je na virus ovde ne ubrajamo. Ko umre od teškog oštećenja pluća i popuštanja organa, za njega kažemo da je žrtva COVID-a 19.“
Jovana Popović: Nikom ne bih poželela zatvor za izmišljeno krivično delo
„Ne želim nikome na zemaljskoj kugli hapšenje i zatvor za izmišljeno (krivično) delo“, kaže Jovana Popović iz Kikinde koja je 20 dana provela u zatvoru Zabela zbog navodnog kršenja obavezne izolacije koja joj, kako tvrdi, nije bila izrečena.
U videu koji je objavljen na tviter profilu „Pravda za Jovanu“ ona govori o utiscima svog, kako kaže, utamničenja.
„Zabelom se ne bih svetila ni bagri koja me je kidnapovala i utamničila 20 dana“, naglasila je Popović.
Pritvorsko iskustvo opisuje kao „nepodnošljivo, užasno i neljudsko“.
Dragi prijatelji, iako želim povratak u normalu, potpuno sam u krivičnom postupku. Uskoro će biti opširnijih intervjua, ali samo za vas u video dnevniku “ Zabela do bola” - kratki, amaterski, prikaz mojih prvih utisaka. pic.twitter.com/SaH3vN5QkR
— PravdazaJovanu (@pravdazarockan1) April 21, 2020
Podsetimo, Jovana je uhapšena 10 dana po povratku iz Crne Gore jer je navodno prekršila meru obavezne kućne izolacije.
Ona, međutim, tvrdi da joj na granici nije saopšteno da bi trebalo da bude u izolaciji po povratku u Srbiju, što potkrepljuje i činjenica da se Crna Gora tada nije vodila kao rizična zemlja jer nije imala nijedan zabeležen slučaj zaraze koronavirusom.
Uprkos tome, tužilaštvo je pokrenulo postupak, a Popović je u pritvoru provela 20 dana. Iako je puštena na slobodu, ona je optužena i suđenje je u toku.
Devojka uhapšena zbog kršenja karantina, a nije joj ni rečeno da je u karantinu
27.03.2020.
27.03.2020.
Rebić: Virusom korona zaraženo 180 policajaca
Direktor policije Vladimir Rebić izjavio je da je virusom korona zaraženo 180 policajaca, a da je sedmoro preminulo.
Većina zaraženih, prema Rebićevim rečima, ima lakšu kliničku sliku, petoro ima upalu pluća, troje otežano diše, dok je jedan na poluintenzivnoj nezi.
„Starešine su sa njima u kontaktu svakodnevno. Za one koji imaju težu kliničku sliku, informacije se prikupljaju od nadležnih lekara“, rekao je Rebić za televiziju Pink.
Rebić je rekao i da policija na početku epidemije nije imala neophodnu opremu.
„Na početku, kad smo se suočili sa ovom bolešću, naravno, većina nije bila snabdevena potrebnom opremom, već su je imali samo pripadnici granične policije“, rekao je on.
Još 224 inficirane osobe, ukupno 7.114 potvrdjenih slučajeva COVID 19
Danas do 15 časova registrovano je ukupno 7.114 potvrđenih slučajeva COVID 19, objavljeno je na sajtu ministarstva zdravlja.
„Od poslednjeg izveštaja testirani su uzorci 3.281 osobe od kojih je 224 pozitivno. Hospitalizovano je 3.266 pacijenata“.
Na respiratorima se trenutno nalazi 103 pacijenta.
U poslednja 24 časa preminule su još 4 osobe, ukupno od početka epidemije 134.
Ukupan broj izlečenih građana je 1.025.
Do sada je testirano ukupno 48.636 osoba koje su ispunjavale kriterijume definicije slučaja.
21.04.2020.
GRECO upozorava na korupciju tokom pandemije koronavirusa
Pandemija izazvana virusom korona povećava rizik od korupcije zbog čega je važno da države budu transparentne, upozorila je danas Grupa država protiv korupcije (GRECO), telo Saveta Evrope, navodeći da je korupciji naročito izložen zdravstveni sektor.
„Ne bi trebalo potcenjivati rizik od porasta korupcije dok se zemlje suočavaju sa krizom, koncentracijom moći i ograničavanjem prava i sloboda i kada se velike količine novca upumpavaju u privredu da bi ublažile posledice krize“, naveo je predsednik GRECO-a Marin Mrčela u smernicama upućenim grupi od 50 zemalja članica.
„Odluke o merama koje donose centralne, regionalne i lokalne vlasti da bi se suočile sa pandemijom koronavirusa moraju biti transparentne. Uzbunjivači iz zdravstvenog sektora moraju biti zaštićeni.“
Predsednik GRECO-a podsetio je da je transparentnost u javnom sektoru jedno od najvažnijih sredstava za sprečavanje korupcije.
„Potreba za redovnim i pouzdanim informacijama iz javnih institucija je od presudne važnosti u ovakvim situacijama. To se odnosi na opasnost od širenja pandemije, ali i na hitne mere preduzete kao odgovor na nju. Ne treba dozvoliti da COVID-19 ugrožava naše vrednosti i standarde, uključujući transparentnost i odgovornost“
Lončar: Nikoga nismo pustili da radi bez zaštitne opreme
Komentarišući sinoćnu izjavu da je izabran pristup da se u javnosti „ne kuka” o tome da nema dovoljno testova i zaštitne opreme, epidemiolog Predrag Kon kazao je danas da je izneo svoj stav i da „lično nikada ne bi izašao pred javnost i počeo da kuka nema ovoga, nema onoga”.
„Kad smo pitali sve direktore zdravstvenih ustanova, osim u jednoj iz koje je striktno odgovoreno da nema zaštitne opreme, svi su rekli da imaju. I taj odnos prema imanju ili nemanju zaštitne opreme pokazuje koliko smo mi potpuno bili nespremni u tom trenutku”, rekao je Kon na pitanje novinarke televizije N1 i dodao da se doživljavalo da je dovoljno dve, tri kutije zaštitne opreme.
„U svakom slučaju, ja sam znao, pod navodnicima, da toga nema dovoljno i tek kad sam video taj avion sam se smirio”, rekao je Kon i dodao da misli da je zrelo što je odlučio da o tome ne govori u javnosti.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar negirao je da je postojao problem sa zaštitnom opremom.
„Zaštitne opreme je bilo onoliko koliko se u tom momentu procenjivalo da je neophodno za te neke situacije. Za razliku od drugih zemalja mi nijednog momenta nismo došli u situaciju da kao zaštitnu opremu koristimo najlon kese i slično”, kazao je Lončar.
Lončar je kazao da je u Srbiji na dan kada je došlo do proglašenja pandemije bilo 408 slobodnih respiratora, a da do danas nismo došli do tog broja zaraženih koronavirusom kojima je bio neophodan respirator.
„Svako odgovoran uvek se sprema na najgori scenario, nabavljene su stotine i stotine respiratora da se ne bi desilo ono što se desilo što se desilo mnogo razvijenijim zemljama od nas i koje su morale da biraju koga će da stave na respiratori”, kazao je Lončar i dodao da su nabavkom opreme zaštićeni medicinski radnici.
„Nigde nikoga nismo pustili da radi bez zaštitne opreme”, rekao je Lončar.
Još 260 inficiranih osoba, ukupno 6.890 potvđenih slučajeva COVID 19 u Srbiji
Do danas u 15 časova, potvrđeno je još 260 inficiranih osoba, pa ih danas u Srbiji ima ukupno 6.890.
„U poslednja 24 časa umrlo je još 5 osoba, ukupno 130 od početka epidemije“, objavljeno je na sajtu covid19.rs.
Na respiratorima se trenutno nalazi 101 pacijent, a do sada je izlečeno 977 osoba.
Ukupan broj testiranih osoba od početka epidemije u Srbiji je 45.355.
U posebnom blogu vas upozoravamo na sve netačne informacije i lažne vesti koje su novinarke Raskrikavanja pronašle u vezi sa novim koronavirusom.
Statistika
ZARAŽENIH
155.994
PREMINULIH
1423
Poslednje vesti
Dezinformacije i korona: U 2021. dominirali antivakseri
09.01.2022.
09.01.2022.
Najčitanije u 2021. na sajtu Raskrikavanja
07.01.2022.
07.01.2022.
Doktori koji su promovisali ivermektin idu na Sud časti
05.11.2021.
05.11.2021.